Venezuelská policie zablokovala opozici vstup do parlamentu. Madurův tlak sílí

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2019 23:55
Venezuelské bezpečnostní složky dnes zablokovaly opozičním poslancům vstup do parlamentu, jehož předseda Juan Guaidó se pokouší sesadit autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Madurův režim minulý týden zesílil pronásledování opozičních poslanců a zadržel místopředsedu parlamentu. Nejvyšší soud dnes obvinil z velezrady další čtyři poslance. Guaidó na dnešní akci bezpečnostních složek reagoval slovy, že se poslanci nenechají zastrašit.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Maskovaní agenti tajné služby Sebin s automatickými puškami v rukou dopoledne místního času (odpoledne SELČ) spolu s příslušníky armády a policie zatarasili vstup do Národního shromáždění (AN), které je jediným centrálním orgánem v zemi snažícím se vzdorovat Madurovu režimu. Poslancům domáhajícím se vstupu uniformovaní muži sdělili, že budova zůstane uzavřena kvůli pátrání po bombě.

"Tohle celé je součást snahy zabránit Národnímu shromáždění v práci," řekl agentuře Reuters poslanec Juan Pablo Guanipa. Zákonodárci se podle listu El Nacional rozhodli, že dnešní zasedání uspořádají na náhradním místě.

Maduro se dlouhodobě snaží parlament paralyzovat a loni některé jeho pravomoci převzalo ústavodárné shromáždění složené z prezidentových stoupenců. Právě tento sbor minulý týden zbavil skupinu poslanců imunity kvůli jejich účasti na protivládních protestech, jejichž prostřednictvím chce opozice přimět Madura k odchodu. Režim ve středu zadržel místopředsedu parlamentu Édgara Zambrana, o jehož osudu nemají blízcí žádné zprávy. Právě o pronásledování svých kolegů měli dnes poslanci debatovat.

Zároveň se zásahem bezpečnostních složek oznámil nejvyšší soud, že vznesl obvinění z velezrady proti čtyřem opozičním poslancům, kteří podpořili Guaidóovu výzvu k demonstracím za sesazení Madura. Soud zároveň požádal ústavodárné shromáždění, aby politiky zbavilo imunity. Kvůli podobným obviněním již přišlo o poslaneckou ochranu deset opozičních zákonodárců, z toho sedm minulý týden.

Opoziční poslanci označují rozhodnutí soudu za plnění "nelegitimního příkazu diktátora" Madura. Sám Guaidó, který přišel o imunitu již začátkem dubna, opakuje, že podobné kroky opozici nezastraší.

"Snaží se vzít legislativní moc jako rukojmí, zatímco diktátor se opevňuje v paláci, v němž by neměl být, a podezírá všechny ve svém okolí. Dnes znovu ukázal svůj strach z legitimity AN," napsal Guaidó na Twitteru v reakci na dnešní dění.

Muž uznávaný více než padesátkou zemí za prozatímního prezidenta v neděli Madura obvinil, že se ve snaze umlčet opozici uchýlil ke "státnímu terorismu" a cíleně mezi lidmi rozsévá strach. Socialistický vůdce označuje opoziční akce za snahu o puč řízenou ze zahraničí a hrozí svým oponentům vězením.

 

Právě se děje

Další zprávy