Caracas - Ve Venezuele se opět zkrátil pracovní týden, tentokrát na pouhé dva dny. Zaměstnanci veřejného sektoru budou pracovat pouze v pondělí a úterý.
Nové opatření, týkající se téměř tří milionů obyvatel, oznámil ve státní televizi viceprezident Aristobulo Isturiz. "Ve veřejném sektoru se ve středu, ve čtvrtek a v pátek nebude pracovat s výjimkou základních a nezbytných úkonů," řekl podle serveru BBC.
Země se tímto způsobem snaží vyrovnat s energetickou krizí, která se přidala k dlouholetým hospodářským problémům.
Stačí šetřit
Už před časem vyhlásil prezident Nicolás Maduro volné pátky během dubna a května. V naději, že to na šetření elektřiny postačí.
Zkrátil také otevírací dobu supermarketů a Venezuelané si musejí zvykat dokonce i na přerušování dodávek elektrického proudu.
Ministr pro energetiku Luis Motta Dominguez oznámil, že dodávky budou přerušovány odpoledne a také navečer, přesné časy hodlá vláda denně zveřejňovat v médiích.
Ekonomická krize už zemi trápí dlouho. Venezuela je závislá na produkci ropy, která vytváří až 95 procent příjmů z veškerého exportu. Její cena ale v poslední době prudce klesla a v posledních týdnech navíc situaci zhoršuje také sucho.
Snad všichni Venezuelané proto s napětím sledují vývoj na největší vodní přehradě Guri, kde tamní vodní elektrárna vyprodukuje až 40 procent elektřiny v zemi. Jenže kvůli suchu klesla hladina vody na rekordně nízkou úroveň.
Pokud to bude takto pokračovat, úřady budou muset klíčovou hydroelektrárnu vypnout úplně.
"Zvládáme situaci jak nejlíp to jde, zatímco čekáme, až začne zase pršet," prohlásil Maduro. "Několik dalších zemí v regionu bylo zasaženo suchem, které způsobil El Niño, ale Venezuela má nejvyšší domácí spotřebu energie," vysvětlil.
Vratké křeslo prezidenta
Nedostatek energie hluboce otřásl už tak špatným hospodářstvím. Devizové rezervy v zemi klesly zhruba na 13 miliard dolarů, tedy na třetinu své úrovně z roku 2009. Přístup k nim striktně limituje stát. Bez nich ale Venezuela nemůže financovat svůj dovoz. Chybí tak léky, součástky, suroviny, potraviny nebo hygienické potřeby.
Nedostatek surovin zasáhl i největší pivovar v zemi a Venezuelané se brzy budou muset obejít bez svého oblíbeného nápoje. Země má přitom v rámci Jižní Ameriky největší spotřebu na hlavu.
V průměru každý obyvatel Venezuely vypije za rok téměř 71 litrů piva. Pro srovnání, v Česku, které si v tomto ohledu drží světové prvenství, je to zhruba 146 litrů.
Opozice se shoduje na tom, že příčinou současné situace je nevhodné nakládání s podniky a přírodními zdroji. Tvrdě kritizuje vládu prezidenta Madura, který navazuje na svého předchůdce Huga Cháveze.
Od prosincových voleb, ve kterých obsadila většinu v parlamentu, spřádá plány na to, jak Nicoláse Madura sesadit. Volební výbor dal nyní jejím lídrům zelenou pro sepsání petice na svolání odvolacího referenda.
Úskalí referenda
Nebude to však lehký úkol, protože opoziční lídry čeká mnoho administrativních překážek.
Nejprve musí pod dohledem volebního výboru nasbírat zhruba 200 tisíc podpisů. K organizaci referenda, pokud ho výbor povolí, pak bude nutná účast minimálně čtyř milionů lidí.
Pokud se referendum nakonec doopravdy konat bude, k odvolání Madura bude potřeba více než 7,6 milionu hlasů, které ho v roce 2013 vynesly do prezidentského křesla.
Pro srovnání, v prosinci získala opoziční koalice v parlamentních volbách celkem 7,7 milionu hlasů.
"Dnes jsme udělali první krok k zahájení odvolacího procesu Madura," napsal v úterý na svém twitterovém účtu opoziční poslanec Elías Matta. "Když se lid rozhodne pro změnu, nic ho nezastaví."