Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez čelí největší výzvě za čtrnáct let své vlády.
V probíhajících prezidentských volbách ho totiž může porazit centrista Henrique Capriles, za kterým se sjednotila opozice.
Té se podařilo získat podporu širokých vrstev obyvatelstva nespokojených s narůstající zločinnosti a nepotismem. Obavy z možných násilností vedly k přijetí mimořádných bezpečnostních opatření.
Očekává se proto tvrdá volební bitva. Capriles, který za Chávezem dlouho zaostával, se na něj v posledních průzkumech dotáhl. Obě soupeřící strany už vyjádřily obavy, že by mohly po ohlášení volebních výsledků propuknout násilnosti. První výsledky se čekají v pondělí nad ránem SELČ.
Obrovský zájem i v USA
Již před otevřením volebních místností v šest hodin ráno místního času (12:30 SELČ) se tvořily na mnoha místech dlouhé fronty. V poledne místního času předseda volební komise oznámil, že volební účast je "masivní". Dlouhé fronty byly na mnoha místech v hlavním městě Caracasu i přes den.
Na 13 800 volebních místností se uzavře v šest večer, tedy v pondělí v 0:30 SELČ. Pokud však před některou místností bude v tu chvíli ještě fronta, tak se uzavřením vyčká.
Zatím nebyl hlášen žádný incident. Volební místnosti jsou vybaveny elektronickými hlasovacími přístroji, které mají zabránit falšování hlasů. Agentura Reuters upozornila, že velký zájem je o volby i mezi Venezuelany, kteří žijí v USA. Poté, co se uzavřel zastupitelský úřad v Miami na Floridě, řada z nich se narychlo vydala do New Orleans, aby mohli odevzdat svůj hlas.
Na volbách není žádná oficiální delegace zahraničních pozorovatelů, byť průběh budou sledovat domácí organizace. Obě strany oznámily, že elektronickým přístrojů důvěřují.
Pomůže Hugovi ropa?
Chávez využil letošních mimořádných příjmů z těžby ropy k tomu, aby si ziskal další spojence jak ve své zemi tak i v zahraničí. Během předvolební kampaně objížděl velkoměstské slumy, kde má své hlavní příznivce.
Vláda mobilizovala na dobu voleb na sto čtyřicet tisíc vojáků. Policistům bylo podle agentury AFP nařízeno zůstat v kasárnách a být k dispozici armádě. Byly uzavřeny hranice, civilistům bylo zakázáno nosit zbraně a byl zakázán prodej alkoholu.
Pro nikoho nenastane konec světa
Agentura AP uvedla, že Chávez v sobotu porušil volební zákon, který zakazuje kandidátům dělat politická prohlášení dva dny před hlasovacím dnem, a uspořádal tiskovou konferenci se zahraničními novináři. Vyjádřil přesvědčení, že vyhraje, a varoval oponenty, že v případě jejich "destabilizační hry" po volbách má prostředky, aby je "neutralizoval".
"Žádám hráče na politické šachovnici na levici i na pravici stejně jako centristy, aby se emocionálně připravili na vyhlášení pondělních výsledků," zdůraznil Chávez. "Pro nikoho to nebude znamenat konec světa."
Osmapadesátiletý Chávez pomocí referend v posledních letech zrušil ústavní omezení pro počet funkčních období a teoreticky by mohl vládnout až do smrti. Ve volbách v roce 2006 ho podpořilo 63 procent voličů.
V posledních letech ale sílí hlasy opozice, která Cháveze obviňuje z autoritářského stylu vládnutí a z plýtvání penězi, které země získává z těžby ropy.
Chávez, který za uplynulý rok podstoupil tři operace rakoviny v oblasti pánve, v kampani voliče ujistil, že je již zcela vyléčen. Je obdivovatelem kubánského režimu, zastává protiamerické postoje a voličům slibuje, že v zemi prohloubí socialismus.
Čtyřicetiletý Capriles nabízí větší prostor pro volné podnikání a chce vytvořit sociálně orientovanou, ale tržní ekonomiku po brazilském vzoru.