"Maduro, mám hlad!" Ve Venezuele se lidé zabíjejí kvůli mouce, bída se jen prohlubuje

Simone Radačičová Denis Chripák Jan Hejl Simone Radačičová, Denis Chripák, Jana Václavíková, Jan Hejl
1. 2. 2019 5:30
V latinskoamerické Venezuele roky zuří humanitární krize. Situace se vyostřila minulou středu, kdy prezident USA Donald Trump uznal opozičního lídra Juana Guaidóa hlavou státu. Při obřích demonstracích proti Nicolási Madurovi, jenž zemi vládne od roku 2013, vládní ozbrojenci zastřelili desítky lidí. To vše na pozadí katastrofálního stavu Venezuely, kterou svírá hyperinflace, nedostatek potravin i léků. Ze země už uprchly tři miliony lidí. Uprchlická krize v regionu může být dokonce větší než exodus Syřanů kvůli tamní občanské válce.

Katastrofa pohledem běžných Venezuelců

Rozsah humanitární katastrofy v zemi ukazují výpovědi běžných Venezuelců, jak je zaznamenala světová média. Lidé nemají jídlo ani základní léky a statisíce jich prchají do sousedních států.

„Maduro, mám hlad!“

Jedno z dětí, které vybírá popelnice.

„Pokud si koupím kuře, po zbytek měsíce nemám nic jiného.“

Voják, který si nepřál být jmenován.

„Už teď nás nechávají umírat hlady. Jaký smysl by to mělo, zůstat doma a pomalu umírat?“

Ivan Urbina z chudinské čtvrti Petare v Caracasu

„Prosil je, aby ho nezabíjeli. Řekl jim, že se mu za dva měsíce narodí dítě a že se s ním chce setkat.“

M. Paredes vypráví o Yonnym Godoyovi (29), který byl zastřelen vládními jednotkami.

„Už to nemůžeme vydržet. Jsme zničení. Jsme žebráci, pořád žebráme. Není na tom nic politického, jde o přežití. Lidé se navzájem zabíjejí pro kilo rýže, pro mouku nebo vodu.“

Ronny z Caracasu

Situace ve Venezuele pohledem hlavních aktérů

„Chtějí vládnout Venezuele z Washingtonu. Chcete loutkovou vládu, která vám bude vládnout z Washingtonu?“

prezident Nicolás Maduro

„Já jsem jediný legitimní prezident Venezuely. V roce 2018 žádné volby nebyly. Madurův mandát skončil, je v úřadě protiprávně a vládne jako diktátor.“

opoziční lídr Juan Guaidó pro televizi ARD

„Armáda hrála klíčovou roli ve znovuobnovení demokracie v naší zemi. Bratři, prosím, neútočte na naše lidi.“

Plukovník José Luis Silva, vojenský přidělenec Venezuely ve Washingtonu, který jako první vysoce postavený důstojník vypověděl poslušnost prezidentovi Nicolási Madurovi.

„Není jídlo, nejsou léky, není elektřina ani voda. Hyperinflace je brutální. Jedná se opravdu o totální chaos.“

Milos Alcalay, bývalý diplomat a někdejší velvyslanec Venezuely u OSN

Krize ve Venezuele v číslech

Jídlo

Asi třetina obyvatel Venezuely si může dovolit jen jedno jídlo denně. 64,3 % Venezuelců zhublo. V průměru o 11,4 kilogramu.

Chybí základní léky

Ve Venezuele chybí 85 procent potřebných léků. Za poslední čtyři roky odešlo 13 tisíc lékařů.

Kam proudí uprchlíci z Venezuely

Katastrofální situace ve Venezuele vyvolala obrovskou migrační krizi, která má dopad na celý region. Od roku 2015 podle odhadů OSN odešlo z Venezuely na tři miliony lidí, tedy asi deset procent populace. Exodus Venezuelců může přesáhnout útěk Syřanů, kterých kvůli občanské válce od roku 2011 uprchlo ze země na 5,6 milionu. Americký think-tank Brookings Institutions odhaduje, že v příštích letech z Venezuely odejde dalších pět až sedm milionů obyvatel.

Kdo podporuje Madura a kdo Guaidóa?

Kdo je Nicolás Maduro

Bývalý řidič autobusu a odborářský vůdce. K moci se dostal v roce 2013, kdy si ho před svou smrtí vybral jako nástupce někdejší prezident Hugo Chávez. Nikdy si nezískal takovou popularitu jako charismatický Chávez. Opozice v roce 2015 vyhrála volby do venezuelského parlamentu. Maduro ji k vládnutí nepustil. Parlament obchází doposud. Loni se konaly prezidentské volby, které opozice bojkotovala. Vyhrál v nich Maduro, ale řada zemí včetně USA nebo EU je neuznává. 19. ledna 2019 složil prezidentskou přísahu a oficiálně začal jeho druhý mandát.

Kdo je Juan Guaidó

Bývalý studentský vůdce, který bojoval proti režimu Huga Cháveze už před deseti lety. Jeho politickým mentorem je jeden z nejvýraznějších disidentů Leopoldo López, který byl dříve uvězněn a nyní je v domácím vězení. V roce 2015 Guaidó za Lópezovu stranu Vůle lidu úspěšně kandidoval ve volbách a zasedl v parlamentu. Do nedávna byl ještě neznámým poslancem. Krátce poté, co byl zvolen do čela Národního shromáždění, se prohlásil prozatímním prezidentem. Téměř okamžitě ho uznaly Spojené státy a další země amerického kontinentu.

 

Právě se děje

Další zprávy