Čína buduje dokonalého Velkého bratra. Režim bude mít díky kamerám úplný přehled o pohybu osob

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
13. 12. 2017 11:21
Do tří let chce Čína po celé zemi instalovat 400 milionů kamer na sledování veřejného prostoru. Jejich software dokáže odhadnout věk, pohlaví i etnickou skupinu sledované osoby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

PekingČína buduje největší a nejsofistikovanější kamerový systém na světě. Po celé zemi je nainstalováno 170 milionů CCTV kamer. Do tří let jich přibude dalších 400 milionů nových.

Některé kamery na sledování veřejného prostoru jsou navíc opatřené umělou inteligencí včetně technologie rozpoznávání obličeje. Dokážou tak odhadnout věk, pohlaví i etnickou skupinu sledované osoby.

Software pak dokáže zachycený obličej přiřadit ke konkrétnímu jedinci v celostátním registru občanů, tedy ke každému, kdo v Číně vlastní průkaz totožnosti.

Ani tím to ale nekončí. Státní aparát dokáže díky velkému množství kamer vystopovat pohyb obyvatel i týden dozadu. Úřady jednoduše díky "Velkému bratrovi" zjistí, kam často chodí a s kým se stýkají.

Reportér britské televizní stanice BBC vyzkoušel ve čtyřmilionovém čínském městě Kuej-jang tento systém na vlastní kůži. Chtěl zjistit, jak dlouho místní policii bude trvat, než ho pomocí CCTV kamer najde a zadrží. Coby cizinec se nejprve nechal na policejním ředitelství vyfotografovat, aby zadali jeho podobiznu do systému. Pak se vydal do města. Už po sedmi minutách ho na autobusovém nádraží v centru města zastavilo několik strážníků.

Jakmile systém zpozoroval na jedné z veřejných kamer jeho obličej, centrála okamžitě upozornila policisty v terénu.

"Data o obyčejných lidech sbíráme jen v případě, že potřebují naši pomoc," vysvětlila BBC policistka Sü Jen. "Pokud pomoc nepotřebují, informace o nich neshromažďujeme, zůstávají jen v naší velké databázi. Obyvatelé se nemají čeho bát," tvrdí.

Oči města

Jenže ti, kdo nesouhlasí s vládou v Pekingu nebo otevřeně kritizují režim, obavy přece jen mají.

Ťi Feng je básník žijící stejně jako mnoho dalších čínských umělců v jedné čtvrti na okraji Pekingu. Podle něj vnímá režim jejich komunitu jako hrozbu a veřejné kamery umožňují neustálý policejní dohled.

"Každý den můžete na sobě cítit ty oči. Neviditelné oči, které vás sledují, takže ať uděláte cokoliv, vždycky trochu zaváháte," popsal.

To ale nijak neodrazuje investory. Společnostmi, které produkují software do moderních kamer, které čínská vláda využívá na sledování veřejných míst, proplouvají miliardy dolarů. 

Největší čínská firma na výrobu softwaru na rozpoznávání obličeje Face++ plánuje expandovat i na pole hardwaru. "Chceme tyto 'oči města' vylepšit a učinit je inteligentními," citovala agentura Reuters jejich marketingového ředitele Sie I-nana. Firma podle něj každoročně roste o zhruba 400 procent.

"Je to jako ve filmech. Policie už nemusí hledat někoho mezi tisíci dalšími na videozáznamu. Síť videokamer teď automaticky detekuje a sama upozorní na určitou situaci, což zvyšuje její efektivitu," nezakrýval nadšení.

 

Právě se děje

Další zprávy