Čína buduje dokonalého Velkého bratra. Režim bude mít díky kamerám úplný přehled o pohybu osob

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
13. 12. 2017 11:21
Do tří let chce Čína po celé zemi instalovat 400 milionů kamer na sledování veřejného prostoru. Jejich software dokáže odhadnout věk, pohlaví i etnickou skupinu sledované osoby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

PekingČína buduje největší a nejsofistikovanější kamerový systém na světě. Po celé zemi je nainstalováno 170 milionů CCTV kamer. Do tří let jich přibude dalších 400 milionů nových.

Některé kamery na sledování veřejného prostoru jsou navíc opatřené umělou inteligencí včetně technologie rozpoznávání obličeje. Dokážou tak odhadnout věk, pohlaví i etnickou skupinu sledované osoby.

Software pak dokáže zachycený obličej přiřadit ke konkrétnímu jedinci v celostátním registru občanů, tedy ke každému, kdo v Číně vlastní průkaz totožnosti.

Ani tím to ale nekončí. Státní aparát dokáže díky velkému množství kamer vystopovat pohyb obyvatel i týden dozadu. Úřady jednoduše díky "Velkému bratrovi" zjistí, kam často chodí a s kým se stýkají.

Reportér britské televizní stanice BBC vyzkoušel ve čtyřmilionovém čínském městě Kuej-jang tento systém na vlastní kůži. Chtěl zjistit, jak dlouho místní policii bude trvat, než ho pomocí CCTV kamer najde a zadrží. Coby cizinec se nejprve nechal na policejním ředitelství vyfotografovat, aby zadali jeho podobiznu do systému. Pak se vydal do města. Už po sedmi minutách ho na autobusovém nádraží v centru města zastavilo několik strážníků.

Jakmile systém zpozoroval na jedné z veřejných kamer jeho obličej, centrála okamžitě upozornila policisty v terénu.

"Data o obyčejných lidech sbíráme jen v případě, že potřebují naši pomoc," vysvětlila BBC policistka Sü Jen. "Pokud pomoc nepotřebují, informace o nich neshromažďujeme, zůstávají jen v naší velké databázi. Obyvatelé se nemají čeho bát," tvrdí.

Oči města

Jenže ti, kdo nesouhlasí s vládou v Pekingu nebo otevřeně kritizují režim, obavy přece jen mají.

Ťi Feng je básník žijící stejně jako mnoho dalších čínských umělců v jedné čtvrti na okraji Pekingu. Podle něj vnímá režim jejich komunitu jako hrozbu a veřejné kamery umožňují neustálý policejní dohled.

"Každý den můžete na sobě cítit ty oči. Neviditelné oči, které vás sledují, takže ať uděláte cokoliv, vždycky trochu zaváháte," popsal.

To ale nijak neodrazuje investory. Společnostmi, které produkují software do moderních kamer, které čínská vláda využívá na sledování veřejných míst, proplouvají miliardy dolarů. 

Největší čínská firma na výrobu softwaru na rozpoznávání obličeje Face++ plánuje expandovat i na pole hardwaru. "Chceme tyto 'oči města' vylepšit a učinit je inteligentními," citovala agentura Reuters jejich marketingového ředitele Sie I-nana. Firma podle něj každoročně roste o zhruba 400 procent.

"Je to jako ve filmech. Policie už nemusí hledat někoho mezi tisíci dalšími na videozáznamu. Síť videokamer teď automaticky detekuje a sama upozorní na určitou situaci, což zvyšuje její efektivitu," nezakrýval nadšení.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy