Čína buduje dokonalého Velkého bratra. Režim bude mít díky kamerám úplný přehled o pohybu osob

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
13. 12. 2017 11:21
Do tří let chce Čína po celé zemi instalovat 400 milionů kamer na sledování veřejného prostoru. Jejich software dokáže odhadnout věk, pohlaví i etnickou skupinu sledované osoby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

PekingČína buduje největší a nejsofistikovanější kamerový systém na světě. Po celé zemi je nainstalováno 170 milionů CCTV kamer. Do tří let jich přibude dalších 400 milionů nových.

Některé kamery na sledování veřejného prostoru jsou navíc opatřené umělou inteligencí včetně technologie rozpoznávání obličeje. Dokážou tak odhadnout věk, pohlaví i etnickou skupinu sledované osoby.

Software pak dokáže zachycený obličej přiřadit ke konkrétnímu jedinci v celostátním registru občanů, tedy ke každému, kdo v Číně vlastní průkaz totožnosti.

Ani tím to ale nekončí. Státní aparát dokáže díky velkému množství kamer vystopovat pohyb obyvatel i týden dozadu. Úřady jednoduše díky "Velkému bratrovi" zjistí, kam často chodí a s kým se stýkají.

Reportér britské televizní stanice BBC vyzkoušel ve čtyřmilionovém čínském městě Kuej-jang tento systém na vlastní kůži. Chtěl zjistit, jak dlouho místní policii bude trvat, než ho pomocí CCTV kamer najde a zadrží. Coby cizinec se nejprve nechal na policejním ředitelství vyfotografovat, aby zadali jeho podobiznu do systému. Pak se vydal do města. Už po sedmi minutách ho na autobusovém nádraží v centru města zastavilo několik strážníků.

Jakmile systém zpozoroval na jedné z veřejných kamer jeho obličej, centrála okamžitě upozornila policisty v terénu.

"Data o obyčejných lidech sbíráme jen v případě, že potřebují naši pomoc," vysvětlila BBC policistka Sü Jen. "Pokud pomoc nepotřebují, informace o nich neshromažďujeme, zůstávají jen v naší velké databázi. Obyvatelé se nemají čeho bát," tvrdí.

Oči města

Jenže ti, kdo nesouhlasí s vládou v Pekingu nebo otevřeně kritizují režim, obavy přece jen mají.

Ťi Feng je básník žijící stejně jako mnoho dalších čínských umělců v jedné čtvrti na okraji Pekingu. Podle něj vnímá režim jejich komunitu jako hrozbu a veřejné kamery umožňují neustálý policejní dohled.

"Každý den můžete na sobě cítit ty oči. Neviditelné oči, které vás sledují, takže ať uděláte cokoliv, vždycky trochu zaváháte," popsal.

To ale nijak neodrazuje investory. Společnostmi, které produkují software do moderních kamer, které čínská vláda využívá na sledování veřejných míst, proplouvají miliardy dolarů. 

Největší čínská firma na výrobu softwaru na rozpoznávání obličeje Face++ plánuje expandovat i na pole hardwaru. "Chceme tyto 'oči města' vylepšit a učinit je inteligentními," citovala agentura Reuters jejich marketingového ředitele Sie I-nana. Firma podle něj každoročně roste o zhruba 400 procent.

"Je to jako ve filmech. Policie už nemusí hledat někoho mezi tisíci dalšími na videozáznamu. Síť videokamer teď automaticky detekuje a sama upozorní na určitou situaci, což zvyšuje její efektivitu," nezakrýval nadšení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Do pražské O2 areny vloni přišlo skoro milion lidí

Druhé nejvyšší návštěvnosti od otevření loni dosáhla pražská O2 arena. Po dvou letech koronaviru do ní za deset měsíců zavítalo 988 103 lidí. Uvedla to společnost Bestsport ze skupiny PPF, která největší českou zastřešenou halu s kapacitou okolo 18 tisíc diváků provozuje. Přes milion lidí sem dorazilo jen v roce 2015 díky mistrovství světa v hokeji.

"Rok 2022 byl výjimečný v tom, že jsme konečně měli možnost odehrát téměř všechny koncerty přesunuté kvůli covidu-19," říká Robert Schaffer, ředitel Bestsportu. Nejúspěšnější akcí byla jedna ze skupin mistrovství Evropy v basketbalu s českou účastí, kterou navštívilo přes 80 tisíc lidí. Z hudebníků v O2 areně vystoupili zpěváci Sting a Harry Styles, rapeři Kendrick Lamar a 50 Cent, zpěvačky Anastacia a Zaz nebo kapely Sabaton a The Cure. Halu také zaplnily vzpomínkové koncerty na Karla Gotta či Miroslava Žbirku.

Letos Bestsport takovou návštěvnost nečeká. "Za propadem bude jednak na straně návštěvníků nutnost šetřit, na druhé straně i užší nabídka vystoupení. Za tou stojí zvýšená opatrnost pořadatelů kulturních akcí," říká Schaffer, podle nějž také Bestsport čelí rostoucím cenám služeb. Nevylučuje zvýšení ceny vstupenek. "I to pak může mít za následek menší ochotu návštěvníků za lístek zaplatit," dodává.

Bestsport od září 2019 provozuje i menší halu O2 universum, která disponuje 39 sály různých velikostí. Vloni přivítala 92 117 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Juventus se odvolal proti odpočtu bodů k tribunálu Italského olympijského výboru

Fotbalový Juventus se odvolal k nejvyššímu sportovnímu soudu při Italském olympijském výboru proti odpočtu 15 ligových bodů za falšování účetnictví. Turínský klub o tom informoval na webu.

Tribunál italského svazu "Starou dámu" před dvěma týdny potrestal za to, že její vedení si v letech 2018 až 2020 z přestupů fotbalistů bralo protiprávní provize a investorům vykazovalo falešné zisky.

Další zprávy