Data z Irska odpovídají na palčivou otázku o covidu: Venku se nakazí jen minimum lidí

Helena Truchlá Helena Truchlá
9. 4. 2021 11:03
Irsko a nová analýza dat z tamního systému na sledování kontaktů ukázaly, kolik lidí se zhruba nakazí koronavirem v uzavřených prostorách a kolik venku. Hlavním zjištěním je, že setkávání lidí na čerstvém vzduchu představuje jen minimální riziko. Virové částice se ve vzduchu rychle rozptýlí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Od samého začátku pandemie do 24. března letošního roku se v Irsku nakazilo koronavirem 232 tisíc lidí. Jen 262 z nich ale virus "chytilo" venku, tedy pouhá desetina procenta. Většinou se tito lidé nakazili při sportování (131 případů), dále šlo o dělníky na stavbě (124 případů) a sedm lidí se infikovalo při rodinném setkání, píše list Irish Times. 

Výsledek podporuje už dřívější zjištění z Číny, Japonska nebo Anglie. To samé ukázala i analýza vědců z Kalifornské univerzity, podle které je přenos v uzavřených prostorách devatenáctkrát pravděpodobnější než venku.

"Nenajdete lepší větrání než od moře, takže lidé scházející se na pláží představují nejspíš jen minimální riziko," řekl listu The Times mikrobiolog Simon Clarke z University of Reading. Naopak masové události jako koncerty, na kterých lidé stojí blízko u sebe, rizikové jsou.

Stejně tak ale podle něj není možné s jistotou prohlásit, že pobyt uvnitř je tisíckrát rizikovější než venku, což by ukazovala irská data. "Venku trávíme méně času, s jiným počtem lidí a děláme jiné věci," vysvětluje, proč přesná čísla v tomto případě nelze zjistit. V Irsku navíc vycházeli z dat na sledování rizikových kontaktů, která mají sama o sobě nedostatky. Vědci se nicméně shodují, že už existuje dost důkazů potvrzujících, že bezpečnější je pobyt venku. 

"Roušku venku nenosím, pokud nejsem na přelidněném místě, kterým se snažím vyhýbat. Pokud s někým mluvíte, nebuďte tváří v tvář," radí také epidemiolog Paul Hunter z britské University of East Anglia. Už během epidemie španělské chřipky v první polovině 20. století se lidem doporučovalo, aby při hovoru raději stáli vedle sebe než proti sobě. 

Irské úřady plánují znovu povolit venkovní sportovní aktivity od 26. dubna, a to včetně zpřístupnění tenisových kurtů a golfových hřišť. Ta mohou v Česku fungovat i nyní. Teprve na začátku května v Irsku plánují otevřít venkovní atrakce jako zoologické zahrady nebo zámecké parky. 

Vláda v téměř pětimilionové zemi také plánuje investovat 17 milionů eur (přes 440 milionů korun) do fondu, ze kterého si hospody a restaurace budou moci zažádat o příspěvek na zřízení zahrádek. Každý podnik může dostat v přepočtu až 100 tisíc korun a použít je na vynaložené náklady i zpětně, až do loňského dubna. 

V Irsku se za poslední týden nakazilo koronavirem denně 90 lidí v přepočtu na milion obyvatel, v Česku to bylo za stejné období necelých 377. Celkem tu na koronavirus zemřelo více než 4700 lidí, aspoň jednu dávku vakcíny dostalo k pondělnímu datu 13,5 procenta obyvatel Irska.

Video: Simulace ukazuje šíření viru v sále pařížské filharmonie

Video srovnává šíření kapének při běžné a snížené ventilaci. | Video: Philharmonie de Paris
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Německá policie našla v domě u Berlína pět mrtvých, zřejmě byli zavražděni

V obytném domě ve městě Königs Wusterhausen jižně od Berlína našla německá policie pět mrtvých. Podle informací agentury DPA se předpokládá, že byli zavražděni.

"Vycházíme z toho, že jde o zločin zabití," řekl policejní mluvčí Lutz Miersch.

Server rozhlasové a televizní stanice RBB uvedl, že se dům nachází ve čtvrti Senzig. Policii na místo kolem poledne přivedl telefonát člověka, kterému se zdálo divné, že obyvatele domu nevidí.

Příslušná ulice ve zhruba 33tisícovém braniborském městě zůstává uzavřena, policisté na místě nadále zajišťují stopy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy