Vědci zřejmě objevili nový druh člověka. Měřil 120 centimetrů a měl opičí rysy

ČTK ČTK
11. 4. 2019 8:07
Vědci zřejmě objevili nový druh člověka, který žil na filipínském ostrově Luzon ještě před 50 tisíci lety. Na základě zubů a kosterních ostatků byli tito dávní lidé vysocí necelých 120 centimetrů a některé z jejich rysů byly spíše opičí. Přesto jsou kosti podle vědců zřetelně lidské a patří dosud neznámému druhu, který podle místa nálezu dostal jméno Homo luzonensis.
Kost z nohy Homo luzonensise, nového typu člověka
Kost z nohy Homo luzonensise, nového typu člověka | Foto: Reuters

První stopou byly kosti, které se objevily v roce 2007. Archeolog Armand Salvador Mijares z Filipínské univerzity prováděl vykopávky v jeskyni na ostrově Luzon a objevil kost z prstu na noze. Podle něj nevypadala jako kost moderního člověka. Ale z jedné kosti nebylo možné s jistotou určit, komu nebo čemu patřila.

Mijares společně s vědeckým týmem prováděl vykopávky po dobu dalších čtyř let, kdy pátrali po kostech raných lidí. V roce 2011 se jejich hledání vyplatilo - našli další kosti z prstů na nohou a na rukou, část stehenní kosti a sedm zubů. Nic z toho nevypadalo, jako by patřilo moderním lidem. "Shodli jsme se, že by patrně mohlo jít o nový druh," uvedl Mijares.

Objevit nový druh raných hominidů znamená v antropologii průlom v kariéře - anebo její konec, pokud by se vědci mýlili. Proto tým strávil studováním kostí a zubů dalších osm let.

Nyní došli k závěru, že kosterní pozůstatky patřily třem jedincům, kteří podle provedených testů žili někdy v období před 50 000 až 67  000 lety - tedy zhruba v době, kdy se náš vlastní druh začal šířit z Afriky, aby obsadil zbytek světa, napsala agentura AP. 

Jde podle ní o další důkaz, že i když je Homo sapiens nyní jediným přeživším příslušníkem naší větve vývojového stromu, po většinu své existence měl společnost.

Jeskyně na Filipínách, kde vědci objevili pozůstatky nového druhu člověka
Jeskyně na Filipínách, kde vědci objevili pozůstatky nového druhu člověka | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy