Vědci na Sibiři našli 40 tisíc let staré tělo hříběte. Je tak zachovalé, že má hřívu, ocas i orgány

Klára Fořtová
14. 8. 2018 21:22
Odborníci odhadují, že kůň zemřel ve třech měsících. Tělo v dobrém stavu uchoval permafrost, věčně zmrzlá půda.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Jakutsk (Rusko) - Skupina ruských a japonských vědců hlásí unikátní objev. Na Sibiři nalezli tělo 40 tisíc let starého hříběte. Je natolik zachovalé, že má hřívu, chlupy, ocas i orgány.

Zvíře uchoval v dobrém stavu permafrost, věčně zmrzlá půda.

"Poprvé na světě někdo nalezl mladé hříbě, které je zároveň tak dobře zachovalé," popsal Semjon Grogorjev, který je ředitelem mamutího muzea ve městě Jakutsk a zároveň členem výpravy, která koně objevila. O nálezu informoval britský deník Independent s odkazem na ruský server Siberian times.

Odborníci odhadují, že kůň zemřel ve třech měsících. Nemá ale na těle žádná zranění, která by poukazovala na příčinu smrti.

Vědcům se dokonce podařilo získat místní vzorky jednotlivých půdních vrstev. "Po jejich prostudování budeme schopni vytvořit obraz toho, v jakém prostředí a kdy zvíře žilo," dodal vědec.

Vědci koně nalezli v propadlině Batagajka, která vznikla v důsledku tání permafrostu a je hluboká téměř sto metrů. V místních odjakživa budila respekt, získala si označení brána do podsvětí.

Tento nález není první v kráteru Batagajka. Před devíti lety zde místní našli tělo starodávného bizoního telete a část koňského těla.

Batagajka se nachází na ruském Dálném východě. V zemi se již dříve našly unikátní zkameněliny mamuta, které Severovýchodní federální univerzita v Jakutsku označila za "nejzachovalejší v dějinách paleontologie". Mamutí samice byla v tak dobrém stavu, že její tělo dokonce obsahovalo tekutou krev.

Video: Živí mamuti? V dohledné době tu běhat nebudou, tvrdí biolog

Mamut má 1600 genů upravených jinak, než mají sloni. Abychom mamutí buňku získali, museli bychom těch tisíc šest set genů umět opravit, na tom to zatím vázne, říká reprodukční biolog Jaroslav Petr. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 25 minutami

V Senátu USA začala rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa, je obviněný ze zneužití úřadu a obstrukcí

Debatou o organizaci a pravidlech jednání začala v Senátu USA rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa. Je obviněn ze zneužití úřadu a obstrukcí.

Z rozhodnutí Sněmovny reprezentantů, kde mají převahu opoziční demokraté, je šéf Bílého domu obviněn ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu. Konečný verdikt vynese Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

Jednání Senátu je veřejné, podle průzkumů ho bude v televizi sledovat velká většina Američanů. Senátoři ale mohou kdykoli vyhlásit debatu za uzavřenou.

Jednání vymezují poměrně přísná pravidla, členové Senátu při sobě nesmějí mít ani mobilní telefony. Sám Trump v době zahájení procesu ve Spojených státech není, účastní se Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na twitteru, který s oblibou používá ke komunikaci s národem, zatím zahájení takzvaného impeachmentu nekomentoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu a energetiky Alexandr Novak

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu, energetiky Alexandr Novak a financí Anton Siluanov. Vyplývá to z výnosu prezidenta Vladimira Putina o jmenování nové vlády, o kterém informoval Kreml a následně tiskové agentury. Prvním místopředsedou kabinetu nového premiéra Michaila Mišustina se stal dosavadní Putinův poradce pro ekonomiku Andrej Belousov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy