Foto: Žádný led ani mrtvé kamení. Pluto ohromilo vědce

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
16. 7. 2015 13:00
NASA zveřejnila první snímky trpasličí planety nacházející se na samotném konci slunuční soustavy. Další by mohla ukázat v pátek.
Fotografie Pluta pořízená ze vzdálenosti 768 tisíc kilometrů zachycuje kráter ve tvaru srdce.
Fotografie Pluta pořízená ze vzdálenosti 768 tisíc kilometrů zachycuje kráter ve tvaru srdce. | Foto: Reuters

New York - Podrobné snímky planety Pluto a jejího měsíce Charona, které ve středu vyslala na Zemi sonda NASA New Horizons, uvedly vědce v úžas, protože hned zkraje detailního výzkumu přinesly řadu nečekaných odhalení.

Sonda New Horizons.
Sonda New Horizons. | Foto: New Horizons

Za zvlášť překvapivou podle agentury AP považují odborníci skutečnost, že Pluto není hrouda mrtvého kamení a ledu, jak se dosud předpokládalo.

Snímky povrchu Pluta překvapivě nezachycují žádné krátery po dopadu kosmického materiálu. To naznačuje, že povrch trpasličí planety neformovaly kolize s vnějšími objekty, ale vnitřní teplo.

Pluto je geologicky aktivní, překvapivě "mladý" se zdá být i jeho měsíc Charon.

Pluto a jeho měsíc Charon.
Pluto a jeho měsíc Charon. | Foto: Reuters

Díky sondě také vědci vědí, že Pluto je větší, než se soudilo - jeho průměr dosahuje délky 2370 kilometrů, což jsou zhruba dvě třetiny Měsíce.

Záběry sondy ukazují úsek planety velký asi 240 kilometrů. Je na něm vidět horský hřbet vysoký zhruba 3350 metrů a desítky kilometrů dlouhý.

Napjatě očekávány snímek - Pluto zblízka.
Napjatě očekávány snímek - Pluto zblízka. | Foto: Reuters

Vědci tvrdí, že stáří hor, které jako by vyrostly z ledového podloží, je jen 100 milionů let. Stáří planety je přitom 4,5 miliardy let.

Teplo, které zřejmě nitro planety rozehřívá, může být důsledkem rozpadu radioaktivních látek, které jsou v planetárních objektech běžně přítomné, uvádějí experti NASA. Nebo může jít o vliv energie, která se uvolňuje postupným zamrzáním podzemního oceánu.

Pokud jde o Charon, který je rozměrem asi poloviční ve srovnání s Plutem, nacházejí se na něm kaňony hluboké pět až deset kilometrů, které jsou součástí soustavy údolí a skal dlouhé tisíc kilometrů.

Charon je největší měsíc Pluta.
Charon je největší měsíc Pluta. | Foto: Reuters

Snímek Charonu byl pořízen už v pondělí, fotografie Pluta v úterý asi půldruhé hodiny předtím, než se sonda k trpasličí planetě nejvíc přiblížila.

Ještě lepší snímky se teprve čekají. Vědci je podle AP představí možná už na páteční tiskové konferenci NASA.

 

Právě se děje

Další zprávy