Paříž - Skupina francouzských vědců se o krok přiblížila k tomu, aby určila přesné umístění takzvané "planety Devět".
Ta má na pozici poslední planety naší sluneční soustavy nahradit Pluto, které bylo vyřazeno v roce 2006 na astronomickém kongresu v Praze.
Její hledání zaměstnává odborníky od doby, kdy byl její objev na konci ledna oznámen.
Zatím ji nikdo nikdy neviděl a její existence je postavená jen na matematických výpočtech a počítačových simulací. O ty se opírá i její přibližná poloha.
Předpokládá se, že se nová planeta nachází za Neptunem a oběhnout Slunce jí trvá přibližně 10 až 20 000 let. Určit místo, kde se nachází, je proto pořádný oříšek.
Francouzští astronomové nyní přišli s metodou, podle které by ji mohli najít. Díky ní už vyloučili dvě zóny, a oblast pátrání tak zmenšili o 50 procent.
Jejich práce by zároveň mohla znamenat faktické potvrzení toho, že "planeta Devět" skutečně existuje, píše britský list The Guardian.
Pomocí matematických výpočtů došli k závěru, jakým způsobem by devátá planeta ovlivňovala své prostředí a ostatní planety ve svém okolí. Poté vše porovnali s tím, jak se ostatní planety skutečně chovají. Určili tak zóny, ve kterých se výpočty neshodují s realitou.
Reálné chování vesmírných objektů v takové vzdálenosti zkoumají pomocí vesmírného plavidla Cassini, které americká NASA vyslala k Saturnu.
Existence "planety Devět" má podle jejích objevitelů - Konstantina Batygine a Mika Browna z Kalifornského technologického institutu - vysvětlit podivné chování skupiny trpasličích planet za Neptunem. Jejich pohyb ovlivňuje díky své hmotnosti, která je údajně desetkrát větší než hmotnost Země.
V průběhu let už bylo pomocí matematického modelování předpovězeno mnoho planet, většinou však chybně. Světlou výjimku znamenal objev Neptunu, jehož existence byla předpovězena díky tomu, že svým gravitačním polem ovlivňoval sousední Uran.
Pokud devátá planeta existuje, bude její objevení pravděpodobně trvat ještě roky.