Vědci dostali Nobela za objev božské částice

Petr Jemelka Michal Žák Petr Jemelka, Michal Žák
8. 10. 2013 17:03
Ocenění byli Francois Englert a Peter Higgs za výzkum subatomických částic
Francois Englert, ředitel CERN Rolf Heuer a Peter Higgs (zleva doprava).
Francois Englert, ředitel CERN Rolf Heuer a Peter Higgs (zleva doprava). | Foto: Reuters

Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za fyziku získali Francois Englert z univerzity v Bruselu a Peter Higgs z Edinburghské univerzity.

Nobelův výbor ocenil jejich výzkum v oblasti subatomických částic, konkrétně objev Higgsova bosonu, uvedl stálý tajemník Královské švédské akademie věd Staffan Normark.

Půl století čekání

Higgsův boson, nazývaný rovněž "božská částice", potvrzuje platnost současné teorie o vzniku vesmíru a vysvětluje, jak získaly ostatní částice hmotnost.

Oba ocenění jeho existenci předpověděli už v roce 1964, ovšem na definitivní potvrzení svého objevu si museli počkat až do loňska, kdy částici izolovali v urychlovači Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN).

Zatímco Belgičan Englert se už nechal slyšet, že mu ocenění Nobelovou cenou "není nepříjemné", Brit Higgs o úspěchu relativně dlouho nevěděl. Nobelův výbor se mu nedovolal, a tak mu poslal e-mail.

"Jsem ohromen, že jsem získal toto ocenění," napsal posléze v prohlášení, které vydala jeho univerzita. "Rovněž bych chtěl pogratulovat všem těm, kteří přispěli k objevu této nové částice."

V CERNu pomáhali i Češi

Jak připomněla ČTK, ve švýcarském CERNu pracují i špičkoví odborníci z ČR. "Konečně čeští fyzikové přispěli k objevu, který bezprostředně souvisí s udělením Nobelovy ceny," neskrýval radost fyzik Jiří Dolejší.

"Samozřejmě máme radost, že byli oceněni právě fyzikové Francois Englert a Peter Higgs," řekl pro změnu ČTK a Českému rozhlasu fyzik Rupert Leitner, který je šéfem Výboru pro spolupráci s organizací CERN.

Připomněl, že třetí významný expert, belgický fyzik Robert Brout, se ocenění nedočkal, protože před několika lety zemřel.

"Ocenění bylo za mechanismus, který předpověděli téměř před padesáti lety, ale pro nás je velmi důležité, že klíčové bylo objevení oné Higgsovy částice a na tomto objevu se podíleli i naši fyzikové, zejména na experimentu ATLAS v CERNu," dodal.

Dlouhé rozhodování

Samotné oznámení laureátů za rok 2013 bylo původně naplánováno na 11:45 SELČ, ale nakonec se o více než hodinu opozdilo. Členové fyzikálního výboru o vítězi hlasují v den oznámení výsledků. A akademie teprve po poledni na Twitteru informovala, že výbor "stále ještě jedná".

K neobvyklému zpoždění Nobelův výbor po vyhlášení laureátů prohlásil, že vedl o kandidátech "velmi dobrou" diskusi.

Minulý rok Nobelovu cenu za fyziku dostali společně Američan David Wineland a Francouz Serge Haroche za přínos v oblasti kvantové fyziky, zejména za vývoj převratných experimentálních metod, které mohou vést například ke konstrukci supervýkonných počítačů, připomíná ČTK.

Od roku 1901, kdy byla Nobelova cena udělena poprvé, si ji odneslo celkem 106 laureátů. Pouze v 47 případech si toto nejvyšší ocenění na poli vědy odnesl jediný člověk.

Ze statistik dále vyplývá, že tomuto oboru dlouhodobě dominují muži. Příslušnice něžného pohlaví si Nobelovu cenu za fyziku odnesla jen dvakrát.

Nejmladšímu laureátovi bylo pouhých 25, nejstaršímu oceněnému je 88. Zajímavostí je, že se fyzikovi Johnu Bardeenovi podařilo získat Nobela hned dvakrát.

Ve středu se svět dozví laureáta ceny za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí bude vyhlášena Nobelova cena za ekonomii.

 

Právě se děje

Další zprávy