Připomínky Titaniku změní majitele

Připomínky Titaniku změní majitele
Předměty vyzvednuté z nejznámějšího vraku na světě prodává společnost RMS Titanic. Soud rozhodl, že jsou jejím majetkem, protože je zachránila.
Na svou první - a zároveň i poslední - plavbu vyplul Titanic 10. dubna 1912. Mířil z Británie do New Yorku. Ztroskotal o pět dní později - v noci na 15. dubna.
Zkázu Titaniku, při níž zemřelo 1522 lidí, přežily i předměty, u nichž by to čekal jen málokdo. Třeba lístek do první třídy. Jde zřejmě o jediný exemplář na světě.
V první třídě cestovali nejbohatší lidé té doby.
Foto: Aktuálně.cz
Zuzana Kleknerová Reuters Zuzana Kleknerová, Reuters
10. 4. 2012 17:06

Před sto lety vyplul na moře zdánlivě nepotopitelný Titanic. Po srážce s ledovcem ale nenávratně zmizel v mrazivých vodách severního Atlantiku. Vrak legendární lodi objevil až v roce 1985 necelé čtyři kilometry pod hladinou oceánograf Robert Ballard. Od roku 1987 se pak k Titaniku spouštěli potápěči i podmořští roboti. Vyzvedávali z něj nejrůznější předměty, které zkázu obří luxusní lodě přežily. Americká aukční síň Guernsey's teď uspořádala dražbu, v níž nabízela přes 5000 těchto němých svědků katastrofy. Ve středu měla říct, kdo historicky největší aukci předmětů z Titaniku vyhrál. Rozhodnutí však odložila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy