Ve volbách v Pákistánu zvítězili nezávislí kolem vězněného expremiéra Chána, vládu chce ale sestavovat muslimská liga

ČTK ČTK
11. 2. 2024 11:52
Ve volbách v Pákistánu zvítězili nezávislí kolem vězněného expremiéra Chána, vládu chce ale sestavovat muslimská liga

Více než 60 hodin po uzavření volebních místností skončilo v Pákistánu sčítání hlasů po čtvrtečních parlamentních volbách, v nichž podle konečných výsledků zvítězili nezávislí kandidáti sdružení kolem vězněného bývalého premiéra Imrana Chána. Z 264 parlamentních křesel jich získali celkem 101. S odkazem na sdělení volební komise o tom dnes informovala agentura Reuters.

Pákistánská muslimská liga (PML-N) dalšího expremiéra Naváze Šarífa skončila ve volbách druhá. Se ziskem 75 mandátů se ale stane největší stranou v parlamentu, neboť Chánovi nezávislí kandidovali jako jednotlivci. Šaríf říká, že jeho strana už jedná s dalšími uskupeními o vytvoření koaliční vlády, i když sama nezískala jasnou většinu.

Za vítěze voleb se v pátek po zveřejnění neúplných výsledků označili jak Chán, tak Šaríf. Gauhar Alí Chán, dočasný předseda expremiérova Hnutí za spravedlnost (PTI), které bylo z voleb formálně vyloučeno, pak v sobotu řekl, že se nezávislí kandidáti pokusí vytvořit vládu. Současně na dnešek vyzval k pokojným protestům, pokud do noci nebudou zveřejněny konečné výsledky voleb. Přes noc se několik menších protestů objevilo.

Zdlouhavé sčítání hlasů vyvolalo otazníky nad regulérností voleb. Přechodná pákistánská vláda několikadenní zdržení zdůvodnila pozastavením fungování mobilních sítí, k němuž podle svého sdělení přistoupila proto, aby byla zajištěna bezpečnost hlasování. Obavy z nesrovnalostí provázejících volby vyjádřily mimo jiné Spojené státy, Británie nebo Evropská unie.

 

Právě se děje

Další zprávy