O pozvání pro Guaidóa informoval Pražský hrad ve středu. Předseda venezuelského parlamentu Guaidó složil 23. ledna prezidentskou přísahu poté, co parlament neuznal Madurův druhý prezidentský mandát, protože vzešel z nedemokratických voleb. Česká vláda uznala Guaidóa prozatímním prezidentem v pondělí. Učinily tak i další státy EU, naopak Rusko nebo Čína podporují Madurův režim.
Zeman řekl, že Madura z funkce odvolal venezuelský parlament, který ovládá opozice. Podle venezuelské ústavy, jestliže je prezident odvolán nebo zemře, na jeho místo jako dočasný prezident nastupuje předseda parlamentu, doplnil. "Což je právě pan Guaidó. Takže nestalo se nic proti této ústavě," podotkl.
Prezident připomněl, že v dopise s pozváním pro Guaidóa vyzval prozatímního prezidenta. aby co nejrychleji uspořádal opravdu svobodné volby. Poukázal na to, že Venezuela má rozsáhlá ložiska ropy, ale trpí přitom nesmírnou chudobou, rozpadem zdravotnictví a školství. "Ta země v první řadě potřebuje svobodné volby," dodal.
Ve Venezuele se minulý měsíc vyhrotila ústavní krize. Guaidó složil přísahu jako prozatímní prezident při masových demonstracích. Učinil tak poté, co parlament neuznal za legitimní Madurův druhý prezidentský mandát, protože vzešel z voleb, které podle opozice, Evropské unie i řady zemí, včetně USA, nebyly svobodné.
Guaidóa uznaly za úřadujícího prezidenta do uspořádání svobodných voleb více než čtyři desítky zemí, včetně většiny zemí EU. Madura nadále podporuje Rusko, Čína, Turecko či několik krajně levicových vlád Latinské Ameriky, mimo jiné Kuba a Bolívie.