Střelba na škole ve Finsku má jednu oběť. Další dva žáci utrpěli vážná zranění

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 4. 2024 13:13
Jeden dvanáctiletý žák v úterý zemřel a další dva utrpěli vážná zranění při střelbě ve škole ve finském městě Vantaa, které leží nedaleko metropole Helsinky. V aktualizované bilanci to na tiskové konferenci uvedla finská policie. Podezřelý, kterému je rovněž dvanáct let, byl zadržen. Po nikom dalším policisté v tuto chvíli nepátrají.
Finská policie zasahuje u střelby na škole.
Finská policie zasahuje u střelby na škole. | Foto: Reuters

Střelec, jehož motiv zatím není známý, použil ruční palnou zbraň, na niž měl povolení blízký příbuzný. Policie případ vyšetřuje jako vraždu a pokus o vraždu. Vzhledem k tomu, že je podezřelému 12 let, není trestně odpovědný, podotkla policie.

Podezřelý, který je podle policie žákem školy, byl zadržen na severu Helsinek, zbraň měl stále u sebe. Oběť a zranění byli žáky šesté třídy, stejně jako střelec to byli Finové, dodala policie.

Podle televize Yle se střílelo ve škole Viertola, kterou navštěvuje asi 800 studentů. Škola poskytuje základní vzdělání pro žáky první až deváté třídy. Ve škole pracuje asi 90 lidí.

"Bezprostřední nebezpečí bylo zažehnáno," řekla v úterý dopoledne agentuře Reuters ředitelka školy Sari Laasilaová.

Předchozí případy střelby ve školách vedly ve Finsku k diskusi o nutnosti zpřísnění zákona o držení zbraní. Debaty podnítil především čin 18letého studenta Pekky-Erika Auvinea, který v listopadu 2007 zastřelil na střední škole Jokela v jihofinské Tuusule osm lidí a poté sebe. O rok později, v roce 2008, další student, 22letý Matti Saari, zastřelil na střední škole v Kauhajoki deset lidí. Zákon o držení zbraní byl zpřísněn v roce 2010.

 

Právě se děje

Další zprávy