Montpellier - Francie má za sebou jeden z historických milníků. V Montpellier na jihu země se uskutečnila první svatba páru stejného pohlaví.
Snoubenci Vincent Autin a Bruno Boileau nechystali nic velkolepého - pouze skromný civilní obřad a uzavřenou hostinu.
Organizátoři ale museli zvládnout i nápor novinářů, kteří chtěli první "ano" dvou mužů ve Francii zdokumentovat.
Své historické "ano" si řekli na radnici v jihofrancouzském městě Montpellier. Kvůli anonymní telefonické pohrůžce násilím začal obřad o 30 minut později.
Čtyřicetiletý Vincent Autin a třicetiletý Bruno Boileau uzavřeli řádné manželství za přítomnosti 500 hostů, desítek francouzských a zahraničních novinářů, ale také početných bezpečnostních sil. Zákon umožňující sňatky gayů a leseb totiž hluboce rozdělil francouzskou společnost.
Svatba s těžkooděnci na dohled
Policie byla kvůli obavám z protestů na nohou, byť známá komediantka a organizátorka protestů Frigide Barjotová odpůrce homosexuálních svazků vyzvala, aby středeční ceremoniál nechali proběhnout v klidu.
Žádné větší protesty se v místě svatby nakonec nekonaly, policie přesto zatkla na okraj obřadu pět osob. Jednou z nich byl jednadvacetiletý mladík, který skončil ve vazbě kvůli homofobním výrokům a který nejspíš pochází z krajní pravice.
Na bezproblémový průběh celé akce dohlížela stovka policistů, v pohotovosti byli také těžkooděnci a 80 četníků.
Obavám z protestů se netřeba divit. Statisíce lidí vyrazily do ulic Paříže i v době schvalování zákona, jenž svatby gayů a lesbiček minulý měsíc posvětil.
Obřad živě
Zvědavci a členové gay komunity si přišli na své. Obřad vedla starostka města Hélène Mandrouxová a přímý přenos z něj živě přenášely internetové stránky radnice.
To, že se první svatba odehrála právě v Montpellier, není náhoda.
Toto čtvrtmilionové město u pobřeží Středozemního moře je totiž z hlediska homosexuálů považováno za nejtolerantnější v zemi. Často se mu proto přezdívá francouzské San Francisco.