Vatikán: Krize je výsledkem honby za krátkodobým ziskem

Zdeněk Mihalco
1. 10. 2008 9:59
Vysoký představitel Vatikánu okomentoval finanční krizi
Papež Benedikt XVI.
Papež Benedikt XVI. | Foto: Reuters

Řím - Jeden z nejvýše postavených představitelů Vatikánu okomentoval současnou finanční krizi. Prohlásil, že je výsledkem honby za krátkodobým ziskem a příkladem toho, co se stane, když jsou ignorována základní práva a všeobecné dobro, uvedla agentura AP.

Kardinál Tarcisio Bertone, který je považován za druhého nejvýše postaveného představitele Vatikánu, to uvedl ve svém projevu o náboženství v globalizovaném světě, který následoval po výzvě papeže Benedikta XVI., aby náboženství dostalo více prostoru ve společnosti.

Státní sekretář Vatikánu Bertone řekl, že v době globalizace „politika a obchod nejsou všechno". Jsou prostředkem, nikoliv cílem, dodal.

Vatikánský sekretář rovněž v posledních dnech prohlásil, „že politika potřebuje náboženství". „Pokud místo toho (politika) ignoruje Boha, schopnost respektovat práva a rozeznat dobro začíná mizet," řekl.

Na setkání s vysoce postavenými italskými politiky a finančníky v Římě pak kardinál kritizoval honbu za krátkodobým ziskem, který „se prakticky ztotožňuje s dobrem samotným, ale v konečném důsledku se jím stírá jakýkoliv prospěch".

Podle Bertoneho naopak zůstávají určité neměnné hodnoty, jako je podpora života od počátku po přirozenou smrt, ochrana rodiny založená na manželství mezi mužem a ženou a výchova dětí. „Lidská povaha se nemění s parlamentní většinou, dokonce ani se střídajícími se érami nebo zeměpisnými šířkami a délkami," řekl Bertone.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy