"Selfie válka" mění práci tajných služeb. Zpravodajci se učí pracovat s novým fenoménem

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
5. 11. 2015 6:43
Zkušení analytici tajných služeb kroutí hlavou nad možnostmi, které do jejich práce přinesla sociální média a další otevřené zdroje informací. Pomocí sociálních sítí a volně přístupných satelitních záběrů lze stopovat pohyby zbrojních dodávek i přesuny jednotek. Vojáci postují své "selfie" snímky na twitterové účty, kvalitní satelitní technologie mají už i komerční společnosti. Steven Slick, někdejší poradce amerického prezidenta George W. Bushe, novou éru označuje za "dobu experimentů". "Umění bude spočívat ve schopnosti tyto informace hodnotit a propojit je s tajně získanými a neveřejnými informacemi." Fenomén provází zejména konflikty na Ukrajině a v Sýrii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Washington - Fotka s tankem na Ukrajině. Snímek před podobiznou Bašára Asada v Sýrii. Momentka ze cvičení jednotek NATO.

Nejen civilisté, ale i vojáci vzali internet, zvlášť sociální média, útokem. A zpravodajci se učí, jak se novému fenoménu přizpůsobit.

Vedle prozkoumávání satelitních snímků a tajných materiálů, coby tradiční náplně práce zaměstnanců zpravodajských služeb, tak narůstá důležitost vyhledávání důkazního materiálu z otevřených zdrojů na internetu. A to v míře před pár lety ještě nepředstavitelné.

"Dělám to už 30 let," uvedl Stephen Wood, který v minulosti pracoval 14 let u CIA, kde se mimo jiné věnoval analýze satelitních snímků.

"V posledním měsíci jsem ale zažil pár okamžiků, kdy jsme se přímo podíleli na tomhle druhu práce, že jsem se ohlédl zpátky a řekl jsem si: ´Nikdy jsem nepomyslel na to, že jednou budeme schopni tohle dělat pomocí informací z otevřených zdrojů´," svěřil se serveru Foreign Policy.

V živém přenosu...

Nejen Wood, nynější výkonný ředitel společnosti All Source Analysis, která se zabývá analýzou otevřených, geoprostorových a obrazových zdrojů -  ale i řada dalších profesionálů z oboru zůstala překvapená nad novými možnostmi.

Z jednoho úhlu pohledu nové možnosti vyhledávání a porovnání informací pomocí volně šířeného materiálu na internetu učinily práci zpravodajců lehčí, přístupnější. Pomocí sociálních sítí a volně přístupných satelitních záběrů lze stopovat pohyby a umístění zbrojních dodávek i přesuny jednotek.

Ředitel americké CIA John Brennan nynější fenomén označuje za "digitální prach". "Všude, kam jdeme, za vším, co děláme, necháváme po sobě nějaký digitální prach. Je opravdu obtížné operovat potají, tím méně skrytě, když se za vámi ten digitální prach táhne," komentuje situaci.

Zkušení profesionálové žasnou nad tím, kolik informací do světa přes internet vypouští řadoví vojáci, například ti ruští zapojení do konfliktu v Sýrii - a také na Ukrajině.

"Doba experimentů"

Steven Slick z univerzity v texaském Austinu a někdejší poradce bývalého amerického prezidenta George W. Bushe novou éru otevřených zdrojů označil za "dobu experimentů". Přístup k otevřeným zdrojům informací v reálném čase podle něj bude nezbytný pro každého profesionálního analytika.

"Umění bude spočívat ve schopnosti tyto informace hodnotit a propojit je s tajně získanými a neveřejnými informacemi tak, aby bylo dosaženo řádného analytického posouzení," vysvětluje Slick.

Ruské "selfie" z cesty

Fenomén, který server nazývá "selfie war" (válka selfie), lze vystopovat zejména v případě konfliktu v Sýrii, ale svůj precedent měl už v případě Ukrajiny.

Už několik týdnů předtím, než Moskva 30. září spustila vzdušné údery v Sýrii, se internet plnil důkazy o tom, že Rusko stupňuje svoji vojenskou přítomnost v oblasti. Sledovat to šlo takřka v reálném čase.

Na sociálních sítích se už na přelomu srpna a září objevovaly selfie fotografie ruských vojáků mířících na ruskou středozemní základnu v Tartu, dohledatelné byly i snímky ruských letounů nad Sýrií. Důkazy poskytovaly i komerční satelitní fotografie zachycující ruské stíhačky.

Prostor mají i amatérští nadšenci

Do dohledávání dat se mohou de facto zapojit i amatérští nadšenci. Devětadvacetiletý Rus Ruslan Levjev založil svůj vlastní "zpravodajský tým", který se probírá "důkazním materiálem", jejž po sobě zanechávají ruští vojáci v Sýrii. Výsledky hledání pak jeho šestičlenný tým postuje na své webové stránky.

"Pracujeme s vojáky, abychom jim ukázali skutečnou situaci. Pracujeme s příbuznými vojáků, abychom jim pomohli. Bojujeme za naši zemi a budeme to dělat, dokud nevyhrajeme," říká Levjev.

Rozmach selfie provází i válku na Ukrajině. Rostoucí nepokoje bylo loni možné sledovat online. "Internetové pokrytí je dobré, řada místních používá sociální sítě a některé události, jako bylo převzetí parlamentní budovy, bylo dokonce vysíláno živě," vysvětluje Leviev.

Co se týče otevřených zdrojů informací, zdaleka se nejedná pouze o selfie příspěvky. Svoji úlohu hraje i nedávný rozmach komerčních satelitů. Své o tom vědí například klienti americké společnosti DigitalGlobe. Její materiály o ruských vojácích poblíž ukrajinských hranic v roce 2014 koneckonců využilo i NATO. Mezi zákazníky soukromých subjektů v této oblasti patří i americká vláda.

 

Právě se děje

Další zprávy