Válečný zločin online? Video ze Sýrie vyvolalo zděšení

Martin Novák Martin Novák
2. 11. 2012 14:40
Skupina, která bojuje proti Asadovu režimu, je podezřelá ze spáchání válečného zločinu
Foto: Reuters

Damašek - Syrští povstalci, bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada, jsou podezřelí ze spáchání válečného zločinu. Usvědčit je může video, které sami natočili a zveřejnili na internetu.

Zachycuje zhruba deset zajatých vládních ozbrojenců, které rebelové donutili lehnout si k sobě na zem. Pak všechny postříleli.

Na zveřejněném záznamu povstalci označují zajatce za Asadovy psy, což je zažitá nadávka pro členy prorežimních milic šabíha (duchové), kteří za peníze nebo z přesvědčení pomáhají syrské armádě potlačit povstání.

Mluvčí Úřadu OSN pro lidská práva Rupert Colville oznámil v New Yorku, že nejdříve musí být potvrzena pravost videa.

Zděšení vyjádřila organizace Amnesty International, která dříve ostře kritizovala Asada za brutalitu vůči demonstrantům a civilistům.

Pokud je video pravé, ti, co stříleli, mohu být stíháni za válečný zločin, protože oběti už nebyly ozbrojené a zjevně se před tím vzdaly.

"Je to šokující video, které zřejmě zachycuje průběh válečného zločinu," uvedla organizace ve svém prohlášení.

Video si můžete prohlédnout ZDE.

Kolují spekulace, kdo jsou muži, kteří takto zajatce usmrtili. Většina oddílů povstalecké Svobodné syrské armády bere zajatce.

Výjimkou je skupina, která si říká Fronta Al-Nusra. Ta se ideologicky hlásí k Al-Káidě a Asadovy vojáky, kteří se jí dostanou do rukou, nelítostně vraždí. V řadách Al-Nusry bojují i cizinci. Například Pákistánci, Čečenci, Jordánci.

Svobodná syrská armáda se během více než roku bojů stala jen jakousi zastřešující značkou, pod níž bojují různé skupiny, které ale nemají žádné nadřízené a nekoordinují s nikým své kroky.

Masakr zajatců se podle všeho odehrál ve městě Sarákib, asi padesát kilometrů jižně od Aleppa. Rebelové toto město dobyli ve čtvrtek po těžkých bojích a muži, které zajali, nestihli utéci ze svých úkrytů a stanovišť.

Foto: Reuters

Dobytí Sarákibu je pro povstalce důležité, protože jde o křižovatku důležitých silnic. Jedna vede ze severu na jih z Aleppa do Damašku, druhá končí v Lattákíji na západě na pobřeží Středozemního moře.

Svobodná syrská armáda tak nyní odřízla některé Asadovy jednotky na severu a postupně v této oblasti získává navrch. Kontroluje také většinu nevětšího syrského města Aleppa, i když vládní síly ještě zůstávají na tamním letišti a několika dalších opěrných bodech.

Syrská opozice obviňuje Asadovy vojáky a také milice Šabíha se dopouštějí zločinů ve velké míře. Vraždí civilisty, surově mučí zajatce, bombardují z letadel obytné čtvrti měst. Na internet unikla některá zvěrstva a mučení, které si vojáci sami nahrávali mobilem.

Od března 2011, kdy protesty začaly, zahynulo už odhadem přes 36 tisíc Syřanů. Desetitisíce dalších uprchly do Libanonu, Turecka a Jordánska. Asad odmítl výzvy k rezignaci a tvrdí, že bojuje s teroristy. 

Válka má stále více charakter sektářského konfliktu. Jádro ozbrojených sil režimu tvoří menšinoví alávité, k nimž patří i Asad. Opozici tvoří hlavně sunnitští muslimové, kterých je v Sýrii většina.

 

Právě se děje

Další zprávy