"Prozatímní počet sebevražd pro rok 2022, celkem 49 449, je o tři procenta vyšší než konečný počet pro rok 2021, kdy šlo dohromady o 48 183 případů. Jde o nejvyšší počet, jaký kdy Spojené státy zaznamenaly," stojí ve zprávě amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.
"Konečný počet sebevražd pro rok 2022 bude pravděpodobně vyšší, neboť další úmrtní listy s nevyjasněnými příčinami mohou být vyhodnoceny jako sebevraždy," píše se dále v analýze.
V relativním vyjádření podle ní loňský rok přinesl mírný nárůst na 14,3 případu na 100 tisíc obyvatel. Výskyt sebevražd tak byl v USA vyšší než například v Česku, kde se v posledních letech podle Českého statistického úřadu držel pod úrovní 12 případů na 100 tisíc žijících osob.
Zatímco v Česku je v posledních dekádách trend pozitivní, v USA se situace dlouhodobě zhoršuje. V letech 2019 a 2020 země zaznamenala pokles úmrtnosti na sebevraždy, nyní však nepříznivý vývoj pokračuje. Vysvětlení, proč sebevražd přibývá, nová zpráva amerického centra nenabízí.
Na život si podle ní v loňském roce téměř čtyřikrát častěji sahali muži než ženy. Velké rozdíly ukazuje také roztřídění podle etnicity zesnulých, přičemž nejvyšší úmrtnost v podobě 26,7 případu na 100 tisíc obyvatel je mezi potomky původních obyvatel Severní Ameriky a nejnižší mezi Američany s asijskými kořeny, konkrétně sedm sebevražd na 100 tisíc osob.
CNN si všímá, že zpráva přes celkově negativní vyznění ukazuje známky zlepšení u dětí a mladistvých. V kategorii od deseti do 14 let analýza zaznamenala meziroční pokles míry sebevražd o 18 procent, u osob mezi 15 a 24 lety pak devítiprocentní snížení.