Česká radiační ochrana už vyhlíží záření z Fukušimy

Pavel Baroch
23. 3. 2011 15:10
Hlavní směr míří na sever, Cesia je takové minimum, že Evropany nemůže ohrozit
Výbuch třetího reaktoru v jaderné elektrárně Fukušima.
Výbuch třetího reaktoru v jaderné elektrárně Fukušima. | Foto: Reuters

Praha - Státní ústav radiační ochrany předpokládá, že by jeho přístroje mohly ke konci týdne naměřit radiaci z poškozené japonské elektrárny Fukušima I, která se přirozeným prouděním dostala v nepatrném množství až nad Evropu.

Podle náměstka ústavu Zdeňka Prouzy ovšem půjde o mikrohodnoty, které v žádném případě nemohou ohrozit zdraví obyvatel.

"Takové hodnoty ani normálními přístroji nezaznamenáte," řekl Aktuálně.cz náměstek Prouza.

Ústav ovšem disponuje mimořádně citlivými aparáty, které před několika lety dokonce zachytily nevýznamné zvýšení Cesia 137 v ovzduší, když byl v jedné španělské huti spolu se železným šrotem roztaven omylem i průmyslový zářič.

Zajímavé pro vědce, bezpečné pro lidi

O tom, že se lidé nemusejí obávat jakéhokoli ohrožení, opakovaně informovala i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

"Obvykle nic netvrdím na sto procent, ale v tomto případě to skutečně mohu stoprocentně vyloučit," řekla Aktuálně.cz Drábová, podle níž budou hodnoty radiace jen stopové.

Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. | Foto: Jaroslav Pikous

"Bude to zajímavé pro naše vědce, ale lidi to nijak ohrozit nemůže. Změřitelné neznamená nebezpečné," konstatovala Drábová.

Z Islandu do Skandinávie

Vědci zatím zaznamenali částice z Fukušimy na Islandu. Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu uvedl, že odtud by měl podle trajektorie britské služby hlavní proud směřovat nad Skandinávii.

"Rozptyl je tak intenzivní, že nikdo nemusí mít žádné obavy," řekl Aktuálně.cz Dvořák, podle něhož jsou hodnoty nad Evropou prakticky bezvýznamné.

Ani Černobyl nezvýšil riziko

Radioaktivita z elektrárny Fukušimy I, kterou poškodilo katastrofální zemětřesení a následné tsunami, nemůže být podle expertů nebezpečné, protože Česko leží od Japonska tisíce kilometrů a radioaktivita se vzdáleností a časem rychle snižuje.

Když před pětadvaceti lety explodovala elektrárna v Černobylu, která oproti Fukušimě stojí "za humny", naměřily české přístroje více než desetimilionkrát vyšší hodnoty Cesia 137, než je současná průměrná hodnota.

"Přesto jejich inhalace vedla k dávkám, které představují jen zlomek procenta z celoživotní dávky, které je každý obyvatel České republiky vystaven kvůli přírodnímu ozáření," uvedl Státní ústav radiační ochrany.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Uzdravený Harden pomohl v NBA Brooklynu k výhře nad San Antoniem

Basketbalista James Harden se po dlouhé pauze vítězně vrátil do sestavy Brooklynu. K výhře 128:116 nad San Antoniem pomohl 18 body, sedmi doskoky a 11 asistencemi.

Harden kvůli zranění vynechal osmnáct zápasů a proti Nets začal jako náhradník, což se mu v NBA stalo poprvé od roku 2012. Na palubovce strávil necelých 26 minut. Nejlepším střelcem Brooklynu byl Landry Shamet, který trefil pět trojek a nasbíral 21 bodů.

Brooklyn nakonec dokráčel k pohodlné výhře, přičemž spolehnout se mohl hlavně na úspěšnost střelby. Téměř 61 procent z pole a 43 procent za tři body.

Nets táhlo osm dvouciferných střelců a v průběhu zápasu měli náskok až 19 bodů. S Hardenem, jenž vynechal 20 z posledních 21 utkání, dosáhli bilance 28-7 a na první Philadelphii ztrácí na východě jen 1,5 zápasu. "Jsme rádi, že je zpět. Dnes jsme ho taky řádně přivítali," těšilo Shameta.

Další zprávy