V Tbilisi protestovali odpůrci prezidenta Saakašviliho

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
7. 11. 2008 14:51
Gruzínská opozice se po roce znovu začíná osmělovat
Rok se s rokem sešel a v ulicích Tbilisi se znovu demonstrovalo proti vládě
Rok se s rokem sešel a v ulicích Tbilisi se znovu demonstrovalo proti vládě | Foto: Reuters

Tbilisi - Až deset tisíc stoupenců gruzínské opozice se dnes shromáždilo v hlavním městě Tbilisi, aby dali najevo svou nespokojenost s prezidentem Michailem Saakašvilim a jeho vládnutím.

Mítink se konal u příležitosti prvního výročí tvrdého policejního zásahu proti opozičním demonstracím, které úřadující gruzínský prezident nechal rozehnat gumovými projektily, slzným plynem i vodními děly.

Pro řadu pozorovatelů zvenčí byly loňské události vůbec prvním náznakem toho, že Saakašvili, jehož vynesla v roce 2003 k moci tzv. Revoluce růží, nedokázal naplnit očekávání, jež do něj lidé vkládali.

Výzvy k rozšíření demokratického prostoru v zemi od té doby zazněly i z úst některých západních představitelů, ty americké, považované za hlavního spojence Saakašviliho vlády, nevyjímaje.

Opozice znovu vystrkuje růžky

Po srpnové vojenské konfrontaci mezi Ruskem a Gruzií, kterou zahájil pokus gruzínské armády o obsazení separatistické Jižní Osetie, se Saakašviliho domácí kritici znovu začali osmělovat.

Saakašvili byl před pěti lety vítán jako naděje pro gruzínskou demokracii. Ne všechny od té doby přesvědčil
Saakašvili byl před pěti lety vítán jako naděje pro gruzínskou demokracii. Ne všechny od té doby přesvědčil | Foto: Reuters

"Zahajujeme novou vlnu občanské konfrontace a nepolevíme, dokud nebudou vypsány předčasné volby," obrátil se ke shromáždění před budovou parlamentu vůdce opoziční Konzervativní strany Kacha Kukava.

Účast na pátečním mítinku byla ale mnohem nižší než před rokem, kdy několik dní protestovaly v ulicích desetitisíce lidí, než na ně vláda poslala policisty. Jedna z hlavních opozičních stran - křesťanská demokracie - se dnešní akce odmítla zúčastnit.

Mnoho Gruzínců se podle analytiků zdráhá projevovat nesouhlas s vedením, neboť jsou přesvědčeni, že právě to by si mocný ruský soused přál. Nevylučují ale, že by opoziční hnutí mohlo nabrat na síle, pokud se Saakašvili nedokáže účinně vyrovnat s ekonomickými důsledky prohrané války i pokračující finanční krize na světových trzích.

 

Právě se děje

Další zprávy