V říjnu bojiště zaplaví déšť a bahno. Ukrajinská ofenziva ale chytila dech

Martin Novák Martin Novák
4. 9. 2023 6:50
Ukrajinští vojáci se po třech měsících od začátku ofenzivy probíjejí hlavními ruskými obrannými liniemi na jižní frontě v Záporožské oblasti. Překonávají velká minová pole a přes soustředěnou ruskou dělostřeleckou palbu se pomalu sunou dopředu.
Ukrajinský voják u Robotyne.
Ukrajinský voják u Robotyne. | Foto: Reuters

Kolik času ale mají, než pohyby a přesuny kolon zkomplikuje počasí? A stihnou ještě letos dosáhnout svých cílů, ke kterým patří dosažení břehu Azovského moře a poté osvobození Krymu?

Ofenziva začala později, než většina expertů a analytiků očekávala. Původně se o ní hovořilo jako o jarní, první nápor ale přišel až na začátku června. Prezident Volodymyr Zelenskyj to odůvodňoval tím, že armáda stále neměla k dispozici dost potřebných zbraní ze Západu.

V říjnu ale může mít armáda problém: v tento měsíc obvykle zasahují východ Ukrajiny silné deště, které s sebou přinášejí bahno. Pro těžkou techniku pak bývá složité se přesouvat jinak než po zpevněných cestách, což ale zvyšuje nebezpečí, že stroje zničí nepřátelská palba.

"Hodiny vždy tikají všem stranám, které se v Evropě rozhodnou válčit. Nejdříve se na jaře čeká na dobré počasí a pak na podzim se znovu počítá s návratem toho špatného," píše vojenský analytik Centra pro analýzu evropské politiky (CEPA) Michael Peck.

V textu dodává, že Ukrajina samozřejmě může pokračovat v ofenzivě i příští rok, ale potřebuje ještě letos ukázat nějaké výsledky. "Ukrajina samozřejmě nemusí válku vyhrát letos, ale potřebuje dosáhnout nějakého úspěchu. Například izolování Krymu by bylo takovým výsledkem. Osvobození vesnic, jejichž názvy za hranicemi Ukrajiny nikomu nic neříkají, takovým úspěchem není," tvrdí autor.

Mírný optimismus

Český ženista a příslušník aktivních záloh ozbrojených sil České republiky Přemysl Šedý, který na Ukrajinu jezdí s dobrovolnickou organizací Team4Ukraine, je po nedávných ukrajinských úspěších mírně optimistický. Podle něj se postup v následujících týdnech může zrychlit.

"Je důležité, že Ukrajinci osvobodili vesnici Robotyne, kde se dostali k druhé linii ruské obrany. Tam už zaminování není tak husté. Pak budou muset provést operaci zaměřenou do týlu ruských jednotek a rozlít se jako řeka. Podniknout rychlý průlom k Tokmaku a dál k Azovskému moři. Víme, že nějaké jednotky se dostaly už dost hluboko na jih," řekl Šedý.

Momentálně ukrajinská 47. mechanizovaná brigáda bojuje u vesnice Verbove severovýchodně od města Tokmak, které je důležitou křižovatkou. Finský analytik a vojenský historik Emil Kastehelmi, který průběh konfliktu monitoruje ve skupině BlackBirdGroup, byl v rozhovoru pro Aktuálně.cz v červnu zdrženlivý. Poukazoval na to, že Rusové měli čas svoji obranu připravit a hustota zaminování půdy je nevídaná. Minulý týden ale na Twitteru napsal, že se boje podle něj vyvíjejí ve prospěch Ukrajiny.

"Pro Rusy to nevypadá dobře: Ukrajinci přes veškeré těžkosti tlačí a vytrvale útočí, i když zatím ruská obrana nezkolabovala. Jsem mírně optimistický, je to pozitivní vývoj pro Ukrajinu, ale na hodnocení je samozřejmě ještě brzy," soudí uznávaný finský expert.

Ruská snaha o návrat

Nebojuje se ale jen na jihu. Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj napsal na sociální síti Telegram, že Rusové zahájili svoji ofenzivu na severní frontě a mohutnou palbou se snaží dostat do Kupjansku a Lymanu. Tedy měst, kde už Rusové byli, ale v září se museli stáhnout před postupujícími ukrajinskými jednotkami.

Minimálně do října lze očekávat tvrdé boje téměř po celé frontě, která je dlouhá přes tisíc kilometrů.

Video: Krym padne, říká Martin Svárovský (29. 8. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Martin Svárovský | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy