V Řecku se rýsuje první náznak nové vlády

Radim Klekner Radim Klekner
10. 5. 2012 21:33
Novou vládu by mohl sestavit PASOK, Nová demokracie a Demokratická levice
Mandát k sestavení vlády nyní dostal socialista Venizelos.
Mandát k sestavení vlády nyní dostal socialista Venizelos. | Foto: Reuters

Atény - Čtvrtý den po řeckých parlamentních volbách, které přinesly těžké ztráty vládním socialistům a konzervativcům, svitla zemi naděje, že by přece jen mohla mít v dohledné době nový koaliční kabinet. Úterní a středeční jednání tří nejsilnějších stran totiž nepřinesla žádný výsledek.

Nejmenší formace v novém parlamentu, Demokratická levice (DIMAR), vyslovila ve čtvrtek souhlas s podporou přechodné vlády, jež by zůstala u moci dva roky. Ta by dostala za úkol zachránit účast země v eurozóně, postupně by se však měla odklánět od příliš tvrdých úspor.

Vyplynulo to ze schůzky předsedy Panhelénské socialistické strany (PASOK) Evangelose Venizelose a šéfa Demokratické levice Fotise Kuvelise.

Venizelos byl pověřen prezidentem, aby se pokusil sestavit "životaschopnou" koaliční vládu.

Není ovšem jasné, zda s podmínkami nastíněnými Demokratickou levicí bude souhlasit vítěz voleb, konzervativní Nová demokracie. Její předseda Antonis Samaras vzdal snahu o sestavení vlády hned v pondělí.

Právník Kuvelis se se svou proevropskou formací před volbami podobně jako Koalice radikální levice (SYRIZA) ostře stavěl proti memorandu podepsanému s EU, na jehož základě Řecko výměnou za přísná rozpočtová opatření dostane od Bruselu další finanční pomoc.

"Souhlasíme s vytvořením vlády sestávající z více stran, která by zemi vedla až k volbám do Evropského parlamentu v roce 2014," řekl Kuvelis v řecké televizi.

Nová demokracie má ve třistačlenném parlamentu 108, PASOK 41 a Demokratická levice 19 poslanců. Mají tak společně pohodlnou vládní většinu.

V pátek bude o případné vládní koalici Venizelos jednat se Samarasem. Ten před volbami jakoukoli povolební spolupráci se socialisty odmítal.

Pokud se trojici stran nepodaří naleznout shodu do tří dnů, čekají Řecko s velkou pravděpodobností předčasné volby. Jejich datum již bylo stanoveno na 17. června. Přinesly by ale podle všeho jen další zisky stran, které jsou proti memorandu s EU, mimo jiné komunistů (KKE) a neonacistů ze Zlatého úsvitu.

Volby by tentokrát patrně vyhrála SYRIZA, která z toho důvodu také přišla při jednáních se socialisty a Novou demokracií s takovými požadavky, jež pro obě strany byly nepřijatelné. 

Tím hlavním bylo kategorické stanovisko šéfa strany Alexise Tsiprase, který označil memorandum s EU za neplatné a trval na tom, že splácení řeckého dluhu musí být buď kompletně zastaveno, nebo alespoň pro ně musejí být sjednány nové podmínky. V každém případě však požadoval, aby větší část dluhu byla zemi odpuštěna.

Podle ve čtvrtek zveřejněného průzkumu agentury Marc, který si objednala televizní stanice Alpha, by opakované volby SYRIZA vyhrála se ziskem 23,8 procenta hlasů, druhá by skončila Nová demokracie. Pro tu by hlasovalo 17,4 procenta voličů. V nedělních volbách přitom získala 18,9 procenta hlasů. Koalici radikální levice podpořilo 16,8 procenta těch, kdo se dostavili k volebním urnám.

 

Právě se děje

Další zprávy