V Řecku se otřásá vláda. Kvůli sexu, lžím a videu

man
30. 1. 2008 16:25
Vládnoucím konzervativcům klesá podpora
Řecký premiér Karamanlis má problém.
Řecký premiér Karamanlis má problém. | Foto: Reuters/Y.Nakao

Atény - Jen čtyři měsíce poté, co řecká pravicová Nová demokracie těsně obhájila své vítězství ve volbách, zasáhl její vládu nevídaný skandál.

Blízký přítel premiéra Kostase Karamanlise a vedoucí tajemník ministerstva kultury Christos Zachopoulos se stal obětí vydírání. Objevilo se DVD, na kterém je zachycen při souloži se svojí asistentkou.

Případ pokračoval tím, že se čtyřiapadesátiletý politik pokusil o sebevraždu skokem z balkónu ve čtvrtém patře. Přežil a pomalu se zotavuje v nemocnici, ale jeho strana ztrácí voliče.

Podle průzkumu agentury MRB klesl počet příznivců Nové demokracie od začátku aféry na 29 procent. Při loňských volbách pro ní hlasovalo téměř 42 procent voličů a zajistilo jí tak v parlamentu těsnou většinu dvou hlasů.

"Znechucená" opozice

Je třeba dodat, že ministerstvo kultury je v Řecku důležitým a sledovaným resortem, protože má na starosti veškeré historické a archeologické památky.

Opoziční levice i krajní pravice se snaží z případu těžit. Hovoří o nevídané korupci a "znechucení." Premiér Karamanlis tvrdí, že jde o pečlivě připravenou provokaci.

"Naše strana nikoho nevydírá a ani se nenechá nikým vydírat," řekl na mimořádné schůzi parlamentu, jejíž svolání si levice vynutila.

Případ, který řecká média nazvala Sex, lži a DVD (podle známého amerického filmu Sex, lži a video), stále nebyl zcela objasněn. Tajemník ministerstva kultury byl vydírán ženou, která s ním souloží na videozáznamu.

Údajně jí slíbil stálé místo a lepší plat. Poté, co slib nesplnil, zveřejnila DVD.

"Vypadalo to jako osobní záležitost, ale přerůstá to v případ korupce a konflikt zájmů," řekl šéf radikálně pravicové strany L.A.O.S. George Karatzaferis.

Kde je nesestříhaný materiál? 

Řeckem se šíří pověsti, že policie má v rukou jen sestříhaný několikaminutový záznam, a přitom natočený "materiál" má celkem přes čtyřicet minut.

Co je na něm, to je předmětem spekulací. Údajně cosi, co by vláda nerada zveřejňovala.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy