reklama
 
 

V Řecku se otřásá vláda. Kvůli sexu, lžím a videu

30. 1. 2008 16:25
Vládnoucím konzervativcům klesá podpora

Atény - Jen čtyři měsíce poté, co řecká pravicová Nová demokracie těsně obhájila své vítězství ve volbách, zasáhl její vládu nevídaný skandál.

Blízký přítel premiéra Kostase Karamanlise a vedoucí tajemník ministerstva kultury Christos Zachopoulos se stal obětí vydírání. Objevilo se DVD, na kterém je zachycen při souloži se svojí asistentkou.

Případ pokračoval tím, že se čtyřiapadesátiletý politik pokusil o sebevraždu skokem z balkónu ve čtvrtém patře. Přežil a pomalu se zotavuje v nemocnici, ale jeho strana ztrácí voliče.

Podle průzkumu agentury MRB klesl počet příznivců Nové demokracie od začátku aféry na 29 procent. Při loňských volbách pro ní hlasovalo téměř 42 procent voličů a zajistilo jí tak v parlamentu těsnou většinu dvou hlasů.

"Znechucená" opozice

Je třeba dodat, že ministerstvo kultury je v Řecku důležitým a sledovaným resortem, protože má na starosti veškeré historické a archeologické památky.

Opoziční levice i krajní pravice se snaží z případu těžit. Hovoří o nevídané korupci a "znechucení." Premiér Karamanlis tvrdí, že jde o pečlivě připravenou provokaci.

"Naše strana nikoho nevydírá a ani se nenechá nikým vydírat," řekl na mimořádné schůzi parlamentu, jejíž svolání si levice vynutila.

Případ, který řecká média nazvala Sex, lži a DVD (podle známého amerického filmu Sex, lži a video), stále nebyl zcela objasněn. Tajemník ministerstva kultury byl vydírán ženou, která s ním souloží na videozáznamu.

Údajně jí slíbil stálé místo a lepší plat. Poté, co slib nesplnil, zveřejnila DVD.

"Vypadalo to jako osobní záležitost, ale přerůstá to v případ korupce a konflikt zájmů," řekl šéf radikálně pravicové strany L.A.O.S. George Karatzaferis.

Kde je nesestříhaný materiál? 

Řeckem se šíří pověsti, že policie má v rukou jen sestříhaný několikaminutový záznam, a přitom natočený "materiál" má celkem přes čtyřicet minut.

Co je na něm, to je předmětem spekulací. Údajně cosi, co by vláda nerada zveřejňovala.

 

autor: man | 30. 1. 2008 16:25

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama