V Rakousku se vzaly první čtyři homosexuální páry

moh
4. 1. 2010 17:03
Některé země nedovolují homosexuálům stejné obřadní místnosti

Vídeň - Ve Vídni dnes byla uzavřena první čtyři registrovaná partnerství v rakouské historii.

Od počátku roku platí v Rakousku zákon umožňující uzavírat registrované partnerství mezi dvěma muži či dvěma ženami, ovšem bez možnosti přijmout společné příjmení, adoptovat děti či přivést na svět potomka po umělém oplodnění.

Partnerství naopak zajišťuje nárok na výživné v případě odloučení či nárok dědit.

Jak uvádí server Standard.at, proběhly dnes všechny čtyři obřady na přání zúčastněných pouze úředně, bez slavnostní ceremonie. Ve všech případech se jednalo o dlouholeté mužské svazky, jeden z párů společně žije již padesát let.

Zákon byl schválen v prosinci loňského roku. Jednotlivé spolkové země mohou způsob uzavření registrovaného partnerství částečně upravovat.

Například lidovecký starosta Grazu Siegfried Nagl si podle serveru listu Kurier vymínil i přes hlasitý odpor koaličních Zelených, že se registrovaná partnerství nebudou uzavírat ve stejných slavnostních prostorech jako ostatní manželství. Má se jednat o holý úřední akt, nikoli slavnostní obřad. Zelení proto hrozí odchodem z koalice a požadují jednání.

Registrované partnerství stále nebylo uzákoněno na Slovensku či v Polsku. V České republice je možné registrované partnerství uzavírat od července 2006. 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy