K volebním urnám se podle prvních odhadů pořízených u východů z volebních místností nedostavila potřebná nadpoloviční většina oprávněných voličů, a proto výsledek lidového hlasování není závazný.
Premiér José Sócrates však v první reakci na odhady výsledků řekl, že legalizaci interrupcí prosadí v parllamentu.
K volební urnám za deštivého počasí přišlo 34-40 procent z devíti milionů oprávněných voličů. Pro uzákonění potratů se jich vyslovilo podle různých průzkumů 57-62 procent.
Země na jihozápadním konci Evropy patří na starém kontinentě do skupiny konzervativnějších států se silným vlivem katolické církve. Myšlenku legalizovat potraty tam však i podle průzkumů veřejného mínění více lidí podporuje, než odmítá.
Jednu zkušenost s neplatným referendem už Portugalsko učinilo. O umělém přerušení těhotenství se hlasovalo v roce 1998. Těsnou většinu získalo povolení potratů, ale téměř dvě třetiny Portugalců se referenda nezúčastnily, a tak vše zůstalo při starém.
Hrozba vězení
Podle dosud platného zákona je interrupce možná jen v případech znásilnění, ohrožení života matky či vážného porušení plodu.
A JINÉ SILNĚ KATOLICKÉ ZEMĚ?
IRSKO
- Potrat je legální, pokud je ohroženo zdraví matky. Počet Irek podstoupivších ročně interrupci ve Velké Británii je odhadován až na deset tisíc.
POLSKO
- Za komunismu byly interrupce povoleny, ale parlament je zakázal v roce 1993. Výjimkou jsou případy znásilnění, ohrožení života matky či vážného porušení plodu.
MALTA
- V silně religiózní zemi má katolická církev velký vliv. Potraty jsou zakázány bez výjimky.
ŠPANĚLSKO
- Povolilo potraty v roce 1987 přes silný odpor tamní katolické církve.
ITÁLIE
- Italské zákony interrupci povolují. Vatikán před loňskými parlamentními volbami znovu vyzýval katolíky, aby svůj hlas dali politikům bojujícím za zákaz potratů.
Matky, které se pro potrat rozhodnou z jiných důvodů, riskují tři roky vězení. Lékaři, kteří zákrok provádějí, dokonce mohou skončit za mřížemi na osm let.
Proti změně zákona vystupuje katolická církev a jinak spíše starší a venkovské obyvatelsvo. Konzervativní je v tomto směru zejména sever země.
Legalizaci potratů a srovnání kroku s většinou členských států Evropské unie podporuje levice včetně vládnoucí Socialistické strany, mladší Portugalci a obyvatelstvo velkých měst jako jsou Lisabon, Porto nebo Setúbal.
Stoupenci povolení interrupcí si udržují převahu, ale jistého nemají nic. Podle průzkumu deníku Jornal de Noticias je pro změnu 38 procent lidí, zachování zákazu si přeje 28 procent.
- Počet potratů v ČR se trvale snižuje - čtěte ZDE
Církev apeluje na věřící
Katolická církev vyzývala, aby se věřící Portugalci nenechali zviklat. K církvi se hlásí devadesát procent obyvatel země.
"Katolící musejí vzít při rozhodování v úvahu posvátnost a nedotknutelnost každého lidského života," uvedl kardinál Jose da Cruz Policarpo, lisabonský patriarcha (v Portugalsku se neužívá jinde obvyklý titul arcibiskup).
Druhá strana argumentuje kromě svobody rozhodování i tím, že desetitisíce Portugalek jezdí potratit do zahraničí nebo podstupují interrupci doma v nedůstojných a nebezpečných podmínkách.
Počet Portugalek, které jdou na potrat, přestože je nelegální, se v zemi odhaduje ročně na 23 tisíc.
Vláda podporuje změnu
"Chceme zákon změnit, aby ženy, které se pro umělé přerušení těhotenství svobodně rozhodnou, dostaly kvalifikovanou zdravotní a sociální péči. A ne aby se o ně zajímali jen policisté a soudci," řekl premiér José Socrates.
Ten už naznačil, že pokud většina hlasujích podpoří změnu zákona a přitom nebude v referendu splněna minimální padesátiprocentní účast, jeho Socialistická strana se pokusí zákon, byť v trochu jiné podobě, protlačit parlamentem.
Ať už ale referendum dopadne jakkoli, pověst konzervativnější země si Portugalsko zřejmě přece jen udrží. Svědčí o tom například celoevropský průzkum podpory sňatků homosexuálů.
Průměr v EU je 44 procent, v Portugalsku je však schvaluje jen 29 procent lidí.