V Polsku zrušili poplatky za rozhlas a televizi

ČTK ČTK
22. 5. 2009 10:02
Vláda chce prý naučit veřejnoprávní média hospodárnému chování

Varšava - Polští poslanci v noci na dnešek schválili zrušení poplatků za veřejnoprávní rozhlas a televizi.

Od roku 2010 bude Polsko náklady na jejich provoz platit ze státního rozpočtu. Likvidace poplatků by podle vlády měla pomoci k tomu, aby se veřejnoprávní média naučila hospodařit jako komerční. Vláda odhaduje, že roční náklady na provoz obou médií budou činit okolo 900 milionů zlotých (5,5 mld Kč).

Zákon podpořila kromě koaliční liberálně-lidovecké vlády premiéra Donalda Tuska také opoziční levice. Vytvořili tak pohodlnou většinu k přehlasování veta prezidenta Lecha Kaczyńského. Proti hlasovalo pouze opoziční konzervativní Právo a spravedlnost, jehož předsedou je prezidentův bratr Jaroslaw.

Platilo jen 40 procent uživatelů

Vláda zdůvodnila krok tím, že poplatek nesplnil svou funkci. Platí ho údajně asi jen 40 procent uživatelů. Roční poplatek za veřejnoprávní rozhlas a televizi v Polsku činí 186 zlotých (asi 1130 Kč).

Foto: Aktuálně.cz

Na financování veřejnoprávních médií se budou podílet ze svých rozpočtů ministerstva kultury, školství, vědy a zahraničí. Právo a spravedlnost varovalo, že odstranění poplatků může vyvolat krizi ve financování veřejnoprávních médií a dlouhodobě zvýšit politickou závislost těchto médií na vládě.

S tím souhlasí lidé z kultury, kteří vystoupili proti zrušení poplatků. Otevřený dopis premiérovi loni podepsali režiséři, herci či divadelníci.

Nový systém financování médií v Polsku, který má charakter veřejné pomoci, musí ještě schválit Evropská komise.

Jak je to v Česku

Až tam bude raklama, přeskočíme ji.
Až tam bude raklama, přeskočíme ji. | Foto: Philips

V Česku jsou poplatky od občanů hlavním zdrojem příjmů veřejnoprávní televize a rozhlasu. Senátor ODS Richard Svoboda nedávno navrhl jejich zrušení.

Obě veřejnoprávní média by podle návrhu měla místo poplatků dostávat část výnosu daně z přidané hodnoty, což by ušetřilo náklady spojené s výběrem poplatků. Senát navzdory nesouhlasu České televize a Českého rozhlasu a levicových senátorů na začátku května předlohu podpořil v prvním čtení, před dalším schvalováním ji projednají výbory horní komory.

V Česku lidé za veřejnoprávní televizní vysílání platí 135 korun měsíčně a za rozhlasové 45 korun měsíčně (podrobnosti najdete v samostatném článku).

 

 

Právě se děje

Další zprávy