V Polsku zatkli zaměstnance Huawei a exdůstojníka kontrarozvědky. Viní je ze špionáže

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2019 12:34
Polská civilní kontrarozvědka (ABW) zadržela jednoho Poláka a jednoho Číňana a obvinila je ze špionáže pro čínské tajné služby. Podle polské veřejnoprávní televize je čínský občan jedním z ředitelů polské pobočky čínského telekomunikačního koncernu Huawei. Zatčený Polák je někdejší vysoce postavený důstojník ABW. Podle polské televize TVN24 rozhodl soud o vzetí do vazby obou mužů na tři měsíce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ke špionáži, za kterou jim v Polsku hrozí až deset let vězení, se ani jeden ze zadržených nepřiznal. Čína uvedla, že ji informace o zadržení jejího občana "velmi znepokojily".

"Jeden Polák a jeden Číňan byli zadrženi kvůli podezření ze špionáže," řekl polské agentuře PAP Maciej Wonsik, zástupce šéfa polských tajných služeb. "V případě Číňana jde o obchodníka pracujícího v jednom velkém elektronickém koncernu," dodal.

Příslušníci ABW v pátek prohledali kancelář Huaweie. V předchozích dnech si dokumenty, které jim mohou posloužit jako důkazy proti zadrženým, odnesli odnesli z jejich bytů, z Úřadu pro elektronickou komunikaci a z telekomunikační firmy Orange, kde dosud pracoval zadržený Polák Piotr D, odborník na kybernetickou bezpečnost. Firma Orange tuto informaci potvrdila.

Piotr D. byl v ABW v minulosti zástupcem vedoucího odboru telekomunikační bezpečnosti a poradcem někdejšího šéfa kontrarozvědky Krzysztofa Bondaryka. Podle polského serveru DoRzeczy měl přístup k důležitým informacím, včetně těch o fungování vládních komunikačních sítí. Měl například přístup do "sítě vládní komunikace - SLR", tedy interního systému, který používají k předávání informací nejdůležitější lidé v Polsku.

Podle serveru Gazeta.pl může být zatčení dvou mužů spojeno právě s rozšířením a modernizací této sítě. Piotr D. měl v čase, kdy působil v ABW, na starosti její modernizaci.

V kontrarozvědce pracoval do roku 2011. Odejít musel v souvislosti s korupční aférou kolem vládních tendrů na informační technologie. Nikdy však nebyl z ničeho obviněn.

Kvůli zadržení Číňana, který podle TVP působil na pozici ředitele prodeje firmy Huawei, se na polské ministerstvo zahraničí dostavil zástupce čínského velvyslance. Žádal, aby zástupci ambasády mohli čínskému občanovi poskytnout pomoc.

Muž jménem Wej-ťing W. vystudoval na Pekingské univerzitě zahraničních studií, odkud prý pochází řada vysoce postavených činitelů čínské diplomacie i tajných služeb. Oficiálně byl jeho hlavním úkolem v Polsku prodej výrobků Huawei veřejnému sektoru. Tento absolvent polonistiky od roku 2006 pracoval na čínském generálním konzulátu v Gdaňsku. K Huawei nastoupil v roce 2011 a znovu odjel do Polska. 

Tam prý také vystupoval pod jménem Stanislaw.

Čínské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters vyzvalo Polsko, aby jejímu občanovi zajistilo zákonná práva a řešilo tento případ "spravedlivě" a v souladu se zákonem.

Český úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před Vánocemi upozornil, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Před čínskými špiony v ČR varovala nedávno ve své výroční zprávě za rok 2017 kontrarozvědná Bezpečnostní a informační služba (BIS).

Prezident Miloš Zeman následně její závěry zpochybnil a tento čtvrtek v televizi Barrandov obvinil ředitele NÚKIB i ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), že ohrozili pozici a ekonomické zájmy Česka v Číně.

Video: Zeman: Navrátil a Koudelka ohrozili ekonomické zájmy Česka. Čína zvažuje za zprávy o Huawei odvetné kroky

Zeman: Navrátil a Koudelka ohrozili ekonomické zájmy Česka. Čína zvažuje za zprávy o Huawei odvetné kroky. | Video: TV Barrandov
 

Právě se děje

Další zprávy