Zeman: Čína kvůli Huawei chystá odvetu. Ohroženy prý jsou Škoda i PPF

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 1. 2019 22:55
Čína kvůli varování českých úřadů před technologiemi čínské společnosti Huawei chystá vůči Praze odvetná opatření, prohlásil dnes prezident Miloš Zeman v televizi Barrandov. Takové informace podle něj mají někteří členové vlády.
Prezident Miloš Zeman vystoupil v TV Barrandov. | Video: TV Barrandov

V ohrožení jsou investice automobilky Škoda Auto a investiční společnosti PPF v Číně i zhruba 8,5 miliardy korun, které Huawei plánoval investovat do budování 5G sítí v Česku, uvedl prezident.

Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka a ředitel Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil, jejichž instituce před možnými riziky čínských technologií varovaly, ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně, prohlásil Zeman.

Pro svá tvrzení totiž podle něj nemají šéfové civilní kontrarozvědky a úřadu pro kybernetickou bezpečnost žádné důkazy a svou kampaní vůči Huawei poškodili zájmy českých firem v Číně i chystané investice do digitálních technologií v Česku.

"Podle informací, které mají někteří členové vlády … Čína po této kampani proti společnosti Huawei připravuje odvetná opatření a ta by měla zasáhnout několik oblastí," uvedl Zeman. Zmínil automobilku Škoda a její rozsáhlé záměry v Číně. "Pokud bude Čína nějakým způsobem omezovat svou podporu této investiční aktivitě, tak to samozřejmě neblaze zasáhne nejen tento podnik, ale i celý automobilový průmysl i celou českou ekonomiku," míní Zeman. Zmínil také, že odveta Pekingu může negativně zasáhnout také aktivity PPF včetně společnosti Home Credit nebo chystané investice Huaweie ve výši 8,5 miliardy korun do digitálních technologií v Česku. Huawei nabízí vybudování 5G sítě na zrychlení internetu v zemi čtyřikrát levněji než konkurenční firmy, zdůraznil Zeman.

Všichni jsou čučkaři

Český prezident více věří vyjádření ředitele německého úřadu pro kybernetickou bezpečnost, podle něhož varování před Huaweiem nejsou podložena žádnými důkazy. "Aniž by měli důkazy, ohrozili naši pozici a naše ekonomické zájmy v Číně," uvedl Zeman na adresu Koudelky a Navrátila. "Buď to dělají z blbosti, nebo za cizí peníze," odpověděl citací Jana Wericha. Spíš si ale myslí, že oba ředitelé se chtěli zviditelnit. "Ale zviditelňují se tak trapným způsobem, že kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu," uvedl prezident. Znovu označil pracovníky BIS za "čučkaře", stejný termín podle něj sedí i na kybernetický úřad, kritizoval i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám.

NÚKIB před Vánocemi veřejně varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Vláda tento týden uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru obou čínských společností, a to podle metodiky, kterou vydal NÚKIB.

BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, ale tajná služba o ní píše v dokumentu týkajícím se už roku 2013.

"Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách," uvedla tehdy BIS.

Upozornila na to, že v některých zemích byl Huawei v minulosti vyloučen z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí.

Manželství homosexuálů ne, Piťhovi Řád TGM

Prezident v TV Barrandov také řekl, že bude vetovat případné uzákonění možnosti manželství pro homosexuály. Manželství je podle něj určeno k tomu, aby rodina vychovávala děti. Uvedl také, že uvažuje o tom, že by dal Řád Tomáše Garrigua Masaryka katolickému knězi Petru Piťhovi, který v zářijovém kázání odmítl Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách a domácímu násilí.

Návrhy na uzákonění možnosti manželství pro stejnopohlavní páry i na uzákonění manželství jako svazku muže a ženy projednává sněmovna. Zeman řekl, že respektuje sexuální orientaci homosexuálů a nic proti nim nemá. Homosexuální vztah ale podle něj nemůže dosáhnout toho, že by vychovával děti. Stát musí pečovat především o manželství, která děti vychovávají, dodal.

"Uvažuji o tom, že bych panu profesoru Piťhovi dal Řád T. G. Masaryka, protože medaili Za zásluhy už má," řekl také prezident. Naznačil, že by to bylo za odvahu, se kterou se Piťha ve svém svatováclavském kázání postavil proti přijetí Istanbulské úmluvy. Medaili za zásluhy exministru školství Piťhovi udělil Zemanův předchůdce ve funkci Václav Klaus v roce 2011.

Piťha v kázání loni v září uvedl, že úmluva by vedla k přijetí "dokonale zvrácených zákonů" proti tradiční rodině. Věřícím mimo jiné řekl, že jejich rodiny za názor, že muž a žena nejsou totéž, budou roztrženy, vezmou jim děti, za jakýkoliv nesouhlas bude deportace do "pracovně-výchovných táborů vyhlazovacího charakteru", homosexuálové budou prohlášeni za nadřazenou vládnoucí třídu, děti si budou moci zvolit pohlaví a rodiče jim ani nebudou moci dát jméno. Na kněze za to Česká ženská lobby podala trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy. Piťhu naopak podpořil kardinál Dominik Duka jako předseda biskupské konference (ČBK).

Na možné zdanění církevních restitucí má Zeman ambivalentní názor, řekl. Řada starostů si podle prezidenta v rozhovorech s ním stěžuje na to, že katolická církev nedodržela původní slib a vymáhá i majetek, který je v držení obcí. "Je-li tomu tak, pak nedodržení slibu má samozřejmě za přirozený následek tuto reakci," doplnil.

Komunistický návrh na zdanění církevních restitucí projednává sněmovna. K myšlence na zdanění náhrad se přiklání i premiér Andrej Babiš (ANO), v minulosti chtěla změny restitucí ČSSD, zdanění požaduje i SPD. Proti zdanění náhrad se dlouhodobě staví především představitelé katolické církve a lidovci. Pravicová opozice pokládá zdanění restitucí za protiústavní a předpokládá, že zákon po jeho případném přijetí zruší Ústavní soud.

Video: Telefon od Huawei bych si nekoupil, firma je údem čínského státu, tvrdí expert

Jakákoliv čínská elektronika představuje bezpečnostní hrozbu. Mobil "Franty Nováka" nikoho nezajímá, kritické jsou páteřní sítově prvky, říká expert. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy