V Polsku sílí spekulace o návratu Donalda Tuska. Má přijít jako spasitel opozice

ČTK ČTK
23. 6. 2021 10:14
V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy Evropské lidové strany (EPP) Donalda Tuska do polské politiky. A to rovnou do čela opoziční Občanské platformy (PO).
Bývalý polský premiér Donald Tusk.
Bývalý polský premiér Donald Tusk. | Foto: Reuters

Obliba této donedávna nejsilnější opoziční strany u voličů klesá. V průzkumech veřejného mínění ji předstihlo nové centristické uskupení Polsko 2050, které vytvořil vytvořil televizní moderátor Szymon Holownia poté, co v loňských prezidentských volbách skončil na třetí příčce. Za této situace je Tusk čím dál častěji vnímaný jako spasitel šancí liberální opozice vystřídat u kormidla moci konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS), která vládne zemi již druhé volební období za sebou.

Tusk je vnímaný i jako hlavní protivník šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského, který Tuskově vládě připisuje spoluodpovědnost za leteckou katastrofu u Smolenska v dubnu 2010. Spolu s dalšími polskými představiteli tehdy při pádu vládního speciálu zahynul Kaczyńského bratr, tehdejší prezident Lech Kaczyński. A právě Tusk dokázal - byť před lety - Kaczyńské ve volbách porazit.

Střídání v čele PO mělo podle dřívějších zpráv polských médií nastat už ve středu večer. Spekulovalo se, že dosavadní šéf strany Borys Budka odstoupí a vystřídá jej Tusk. Ale vedení PO se nesejde, protože na pořad Sejmu, dolní komory parlamentu, se má dostat návrh menšinové opozice na odvolání ministra vnitra Mariusze Kamińského, vicepremiéra Jacka Sasina a šéfa premiérovy kanceláře Michala Dworczyka. "Nechceme, aby zasedání vedení platformy kolidovalo s těmito důležitými body na programu," potvrdil serveru Onet.pl mluvčí strany Jan Grabiec.

Za další - neoficiální - překážku schůzky stranických špiček je pokládán zápas polské fotbalové reprezentace se Švédskem na evropském šampionátu.

"Důležitý je impulz. A prohlášení Donalda Tuska o návratu do domácí politiky by takovým impulzem mohlo být," míní bývalý předseda strany Grzegorz Schetyna, kterého lidé okolo nynějšího šéfa PO Budky podle serveru podezírají, že chce Tuskův návrat využít pro vlastní vnitrostranické hry. Schetyna to popírá.

"Scénář Budkova odstoupení je jedním z těch, které jsou seriózně zvažovány. Ale nejspíše se to nestane nějak rychle," usoudil Onet a připomněl Tuskova slova z televizního rozhovoru, že se dozvídá o různých scénářích, ale ty své si píše sám. Slova by se někdejší předseda summitů EU mohl podle serveru chopit na počátku července, kdy se má sejít širší vedení PO.

"Platforma je v tak špatné kondici, že výměna Budky za Tuska jí může jen pomoci. Pokud se odehraje rychle a bez sporů ve straně," usoudil list Gazeta Wyborcza. Současně zdůraznil, že Tusk by svůj scénář měl konečně napsat, ohlásit a uskutečnit, protože seriál "Tusk se vrací" se táhne už příliš dlouho a další díly už unudí i nejvěrnější diváky. A navíc PiS by potenciálně mohla porazit jen koalice PO, Polska 2050 a Polské lidové strany. Pokud ale opoziční strany půjdou do voleb samostatně, PiS nejspíše zůstane u moci i třetí volební období, varoval opoziční deník.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy