V polské obci Jedwabné zhanobili pomník upáleným Židům

ČTK ČTK
1. 9. 2011 16:42
Pomník byl postaven na paměť nejméně 340 Židů, které tam Poláci za války upálili
Útočníci poškodili i velmi staré náhrobky.
Útočníci poškodili i velmi staré náhrobky. | Foto: Reuters

Varšava - Ve východopolské obci Jedwabne neznámí vandalové zhanobili pomník postavený na paměť nejméně 340 Židů, které zde v červenci 1941 po okupaci Polska německou armádou zmasakrovali jejich polští sousedé.

Pamětní kámen a oplocení byly počmárány hákovými kříži a nápisy "Já se za Jedwabne neomlouvám" a "Byli snadno hořlaví". Oznámila to zpravodajská televize TVN24.

Po pachatelích policie zatím neúspěšně pátrá.

V červenci 1941 se oblast kolem Jedwabného, původně obsazená Rudou armádou, dostala pod kontrolu nacistického Německa. Desátého července Židé z Jedwabného dostali příkaz, aby se shromáždili na náměstí. Místní Poláci na ně začali útočit a nakonec je nahnali do stodoly, kde je zaživa upálili.

Podle Institutu národní paměti (IPN), který zkoumá období druhé světové války a komunismu, přišlo o život asi 340 Židů. Z toho většina byla upálena ve stodole, někteří ubiti cestou. Přítomní Němci jen přihlíželi, podle některých svědků vše fotografovali a filmovali.

Po válce byla obecně přijata teze, že za masakr mohou jen nacisté. Teprve po pádu komunistického režimu se objevily publikace dokazující rozhodující podíl Poláků.

Bouře se rozpoutala zejména poté, co v roce 2000 vyšla kniha Sousedé amerického sociologa polského původu Jana Tomasze Grosse. Napsal v ní, že vraždu spáchali místní Poláci, "zcela normální lidé, ševci, rolníci, starosta, prostě všichni". Také podle polského IPN se masakru zúčastnilo okolo čtyř desítek lidí polské národnosti.

V zemi se tak otevřela debata o roli Poláků při vyvražďování Židů během druhé světové války, o jejich přístupu k vlastní historii i o polském antisemitismu. Ten podle některých názorů přetrvává v neztenčené, pouze skrytější formě dodnes.

 

 

Právě se děje

Další zprávy