V Pákistánu zaživa uhořelo 6 křesťanů, znesvětili korán

Simona Holecová
1. 8. 2009 20:00
Rozlícený dav zabil čtyři ženy, muže a jedno dítě
Foto: Aktuálně.cz

Islámábád - Šest křesťanů, z toho čtyři ženy, jedno dítě a jednoho muže, v sobotu při nepokojích ve městě Gojra v centrálním Pákistánu upálil zaživa rozzuřený dav.

Zprávu už světovým agenturám potvrdila policie provincie Pandžáb, kde se útok odehrál. Agentura Reuters uvedla, že důvodem masakru mělo být znesvěcení koránu.

Je ovšem sporné, zda k znesvěcení skutečně došlo. "Z prvních zpráv vyšetřovatelů se zdá, že někdo roznesl fámu, která se stala roznětkou k rozpoutání tohoto antisemitského útoku," řekl Rana Sanaullah, regionální ministr spravedlnosti, který má na starosti bezpečnost v oblasti Pandžábu.

Tenze mezi muslimskou majoritou a křesťany trvají v Gojře už dlouho dobu. V sobotu napětí eskalovalo a rozlícený dav v čele s náboženskými extremisty napadl křesťanskou čtvrť. Televizní záběry ukazují hořící domy, ulice plné ohořelého nábytku, zástupce obou komunit křičící na sebe navzájem.

Kvůli chaosu není jasné, jak se přesně incident odehrál. Není zřejmé, zda byla šestice osob cíleně upálena, nebo uhořela v některém z podpálených domů.

Podle DPA zničil dav dva kostely, zapálil asi 40 domů a dalších 100 vyplenil. Úřady vyzývají křesťany i muslimy, aby se upokojili, ministr vnitra už slíbil přísné vyšetření této tragédie.

Muslimové tvoří převážnou většinu pákistánské populace, minoritní náboženství - mezi nimi i křesťanství - tu vyznávají pouhá čtyři procenta z více než 170milionové populace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy