V Pákistánu zaživa uhořelo 6 křesťanů, znesvětili korán

Simona Holecová
1. 8. 2009 20:00
Rozlícený dav zabil čtyři ženy, muže a jedno dítě
Foto: Aktuálně.cz

Islámábád - Šest křesťanů, z toho čtyři ženy, jedno dítě a jednoho muže, v sobotu při nepokojích ve městě Gojra v centrálním Pákistánu upálil zaživa rozzuřený dav.

Zprávu už světovým agenturám potvrdila policie provincie Pandžáb, kde se útok odehrál. Agentura Reuters uvedla, že důvodem masakru mělo být znesvěcení koránu.

Je ovšem sporné, zda k znesvěcení skutečně došlo. "Z prvních zpráv vyšetřovatelů se zdá, že někdo roznesl fámu, která se stala roznětkou k rozpoutání tohoto antisemitského útoku," řekl Rana Sanaullah, regionální ministr spravedlnosti, který má na starosti bezpečnost v oblasti Pandžábu.

Tenze mezi muslimskou majoritou a křesťany trvají v Gojře už dlouho dobu. V sobotu napětí eskalovalo a rozlícený dav v čele s náboženskými extremisty napadl křesťanskou čtvrť. Televizní záběry ukazují hořící domy, ulice plné ohořelého nábytku, zástupce obou komunit křičící na sebe navzájem.

Kvůli chaosu není jasné, jak se přesně incident odehrál. Není zřejmé, zda byla šestice osob cíleně upálena, nebo uhořela v některém z podpálených domů.

Podle DPA zničil dav dva kostely, zapálil asi 40 domů a dalších 100 vyplenil. Úřady vyzývají křesťany i muslimy, aby se upokojili, ministr vnitra už slíbil přísné vyšetření této tragédie.

Muslimové tvoří převážnou většinu pákistánské populace, minoritní náboženství - mezi nimi i křesťanství - tu vyznávají pouhá čtyři procenta z více než 170milionové populace.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy