V Pákistánu zaživa uhořelo 6 křesťanů, znesvětili korán

Simona Holecová
1. 8. 2009 20:00
Rozlícený dav zabil čtyři ženy, muže a jedno dítě
Foto: Aktuálně.cz

Islámábád - Šest křesťanů, z toho čtyři ženy, jedno dítě a jednoho muže, v sobotu při nepokojích ve městě Gojra v centrálním Pákistánu upálil zaživa rozzuřený dav.

Zprávu už světovým agenturám potvrdila policie provincie Pandžáb, kde se útok odehrál. Agentura Reuters uvedla, že důvodem masakru mělo být znesvěcení koránu.

Je ovšem sporné, zda k znesvěcení skutečně došlo. "Z prvních zpráv vyšetřovatelů se zdá, že někdo roznesl fámu, která se stala roznětkou k rozpoutání tohoto antisemitského útoku," řekl Rana Sanaullah, regionální ministr spravedlnosti, který má na starosti bezpečnost v oblasti Pandžábu.

Tenze mezi muslimskou majoritou a křesťany trvají v Gojře už dlouho dobu. V sobotu napětí eskalovalo a rozlícený dav v čele s náboženskými extremisty napadl křesťanskou čtvrť. Televizní záběry ukazují hořící domy, ulice plné ohořelého nábytku, zástupce obou komunit křičící na sebe navzájem.

Kvůli chaosu není jasné, jak se přesně incident odehrál. Není zřejmé, zda byla šestice osob cíleně upálena, nebo uhořela v některém z podpálených domů.

Podle DPA zničil dav dva kostely, zapálil asi 40 domů a dalších 100 vyplenil. Úřady vyzývají křesťany i muslimy, aby se upokojili, ministr vnitra už slíbil přísné vyšetření této tragédie.

Muslimové tvoří převážnou většinu pákistánské populace, minoritní náboženství - mezi nimi i křesťanství - tu vyznávají pouhá čtyři procenta z více než 170milionové populace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici, jde o plánovanou hospitalizaci

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke sdělila, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci.

"Mohu pouze konstatovat panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity - setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Inflace v eurozóně v červenci vystoupila na rekordních 8,9 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 8,9 procenta z červnové hodnoty 8,6 procenta. Inflace tak vystoupila na další rekord. V konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlé údaje z konce července. Za vysokou inflací stojí zejména prudký růst cen energií. V celé Evropské unii inflace v červenci zrychlila na 9,8 procenta z červnových 9,6 procenta, uvádí evropský statistický úřad. Tento údaj Eurostat v rychlém odhadu neuváděl.

Inflace v eurozóně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ke konci července ECB v reakci na prudký růst inflace poprvé od roku 2011 zvýšila základní úrokové sazby, a to výrazněji, než původně avizovala. Její základní úrok se dostal na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém se držel od roku 2016.

Ceny energií v eurozóně se podle konečné zprávy Eurostatu v červenci meziročně zvýšily o 39,6 procenta. Jejich růst nicméně zpomalil z červnových 42 procent. Zrychlil naopak růst cen potravin, a to na 9,4 procenta z 8,9 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy