Haag - Pryč s levicovou elitou, islámem, multi-kulti a rozvojovou pomocí. Pryč s evropským superstátem a hýčkáním zločinců. Stačí několik levných hesel a úspěch je zaručen.
Zejména pak v zemi se silným přistěhovalectvím, stižené v důsledku hospodářské krize vysokou nezaměstnaností. V případě tradičně liberálně smýšlejícího a světu otevřeného Nizozemska je to přesto šokující výsledek.
Vůdce extrémně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders vyhrál se svou formací komunální volby v Almere, dvousettisícovém městě východně od Amsterdamu. V metropoli země Haagu skončil druhý za levicovou Stranou práce (PvdA).
"To, co je možné v Haagu a Almere, je možné v celé zemi," jásal Wilders po vyhlášení předběžných výsledků. "Volby se stanou odrazovým můstkem pro naše vítězství."
Červnová kvadratura kruhu
V Nizozemsku se konají v červnu volby parlamentní a dnešní triumf pravicových populistů ukazuje, že mají velké šance i v červnu. V jednom z volebních průzkumů se PVV dostala dokonce na první místo. Ve stopadesátičlenném parlamentu v Haagu by podle něj získala 27 poslaneckých křesel, o jedno více než Křesťanskodemokratická výzva (CDA) odstupujícího premiéra Jana Petera Balkenendeho.
Balkenendeho vláda se rozpadla 20. února poté, co koaliční Strana práce odmítla podpořit prodloužení vojenské mise v Afghánistánu. Třetím členem vládního kabinetu byla malá centristická Křesťanská unie.
Balkenende zažil během osmi let již čtvrtý kolaps kabinetu, který vedl. Po červnových volbách čeká Nizozemsko kvadratura kruhu, protože obnovení koalice s levicí se již nezdá možné.
Rozdrobená politická scéna
Právě nynější komunální volby ale ukázaly, že PvdA posiluje. Podle všeho jí pomohlo kategorické odmítnutí jejího vedení podílet se dál na válce v Afghánistánu.
"Strana práce je zpět na scéně," oznámil na povolebním mítinku svým stoupencům její šéf Wouter Bos. "Přitom nás už prohlašovali za dávno pohřbené."
Sestavit novou vládu bude po parlamentních volbách mimořádně obtížné. Politická scéna v zemi je nesmírně rozdrobená. Kromě Wildersových populistů, křesťanských demokratů a Strany práce se do parlamentu dostanou také socialisté a Lidová strana pro svobodu a demokracii, které se v posledním volebním klání umístily na třetím a čvrtém místě. A zřejmě také Zelená levice a levicoví liberálové ze strany Demokracie66.