Berlín - Turecká tajná služba MIT má po Německu 6000 informátorů a další plnohodnotné agenty a 500 udavačů tureckého původu. Napsal to v neděli nedělník Welt am Sonntag s odvoláním na tvrzení bezpečnostního experta Ericha Schmidta-Eenbooma. "Ani (východoněmecké komunistické tajné službě) Stasi se nepodařilo vybudovat si v Německu tak širokou kontrolní síť," podotkl expert.
Praktiky MIT podle nedělníku zaměstnávají i německé poslance. Kontrolní grémium Spolkového sněmu chce, aby k tématu v parlamentu po prázdninách vystoupila vláda, řekl listu poslanec Zelených Hans-Christian Ströbele.
Dodal, že německé tajné služby a policie musejí okamžitě a naléhavě přehodnotit a přezkoumat spolupráci s Turky. "Jinak hrozí nebezpečí, že se budou podílet na trestné činnosti," varoval Ströbele.
Německo-turecké vztahy se v poslední době komplikují. Tento týden se na veřejnost dostaly informace německého ministerstva vnitra, podle kterých Turecko léta vědomě spolupracuje s islamistickými a teroristickými organizacemi na Blízkém východě a jeho prezident Recep Tayyip Erdogan to podporuje. O takové blízkosti Turecka k islamistickým uskupením dosud žádný z politiků v Německu veřejně nemluvil.
Turecká tajná služba MIT prý taky naléhá na německou rozvědku, aby Ankaře pomohla při stíhání a vydávání stoupenců duchovního Fethullaha Gülena, údajného strůjce neúspěšného tureckého puče.
Německo je v obtížné pozici. Ankara v březnu uzavřela s Evropskou unií dohodu o řešení migrační krize, kterou primárně vyjednávalo právě Německo, a nyní se Turci s její pomocí snaží ovlivňovat EU. Nedávno například Turecko pohrozilo, že nebudou-li zrušena víza pro jeho občany cestující do unie, přestane přijímat uprchlíky vracené ze zemí osmadvacítky.