V Německu obžalovali dva doktory kvůli podvodům s orgány

ČTK ČTK
24. 7. 2015 19:52
Dva bývalí lékaři falšovali seznamy pacientů, aby se jejich případy zdály akutnější než ve skutečnosti. Kauza je jedním ze skandálů s transplantacemi, které otřásly Německem v letech 2010 a 2011.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Lipsko - Z pokusu o zabití 31 pacientů státní zastupitelství v saském Lipsku obžalovalo dva bývalé lékaře místní univerzitní nemocnice. Ti falšovali seznamy pacientů čekajících na transplantaci jater. Informovala o tom agentura DPA.

Případ je jedním ze série skandálů týkajících se transplantační medicíny, které Německem otřásaly na přelomu 

Podle vyšetřovatelů se lipští lékaři v letech 2010 a 2011 podíleli na falšování dokumentace celkem 38 pacientů tak, aby se jejich případy zdály akutnější než ve skutečnosti.

23 pacientů dostalo orgán dříve

Celkem 23 pacientů skutečně dostalo na základě zmanipulovaných lékařských záznamů náhradu za nefunkční orgán dříve, než měli.

Trestný čin pokusu o zabití podle vyšetřovatelů lékaři spáchali právě tím, že svým konáním odsunuli na nižší příčky na čekací listině další smrtelně nemocné pacienty.

"Takto vědomě a aktivně zhatit snahy jiných lidí o záchranu života je podle názoru státního zastupitelství v principu nutno hodnotit jako pokus o zabití nebo zabití," uvedl úřad.

Jestli v důsledku falšování dokumentů skutečně některý z pacientů odsunutých na nižší příčku zemřel, se prý ale nedá s jistotou prokázat.

Primář transplantační kliniky, který původně čelil stejnému obvinění jako obžalovaní lékaři, nakonec obžalován nebyl.

Skandály s transplantacemi po celém Německu

Na přelomu let 2012 a 2013 vyšla najevo řada skandálů týkajících se transplantačních klinik po celém Německu. Kromě Lipska se podobné případy objevily i v Mnichově, Řezně, Berlíně a Göttingenu.

Skandály při transplantacích způsobily, že v Německu klesá ochota k dárcovství orgánů. Počet dárců klesl proti roku 2012 o 20 procent a podle Německé nadace pro transplantaci orgánů takový vývoj ohrožuje životy lidí, kteří náhradní orgány potřebují.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sanders čelil během debaty v Jižní Karolíně útokům soupeřů, kritizovali jeho program hospodářských reforem

Americký senátor Bernie Sanders, kterého poslední průzkumy pasují do role favorita v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany, čelil během celkově desáté debaty demokratických kandidátů ostrým útokům svých soupeřů. Terčem kritiky se stal zejména jeho ambiciózní program hospodářských reforem, informovala agentura Reuters.

Debaty, která se konala ve městě Charleston v úterý večer místního času, byla plná hádek a vzájemného překřikování. Sandersovi protivníci shodně uváděli, že vyslat vermontského senátora a samozvaného socialistu do boje o Bílý dům proti stávajícímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi je riskantní podnik.

Další zprávy