Obchod s orgány ve válce v Kosovu? Vyšetřovatelé mají důkaz

ČTK ČTK
29. 7. 2014 17:10
Prokurátor po více než dvou a půl letech vyšetřování navrhuje zřídit i speciální soud.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: agentura Orca

Brusel - Vyšetřovatelé pověření Evropskou unií získali přesvědčivé důkazy o zabíjení zajatců za účelem prodeje jejich orgánů za války v Kosovu v 90. letech.

Dospěl k tomu americký prokurátor Clint Williamson, který byl pověřen vyšetřováním zločinů v Kosovu. V Bruselu zároveň přiznal, že důkazy ještě nejsou dostatečné na to, aby bylo možné vznést obvinění proti konkrétním osobám.

Williamsonovo vyšetřování navazuje na zprávu, kterou pro Radu Evropy vypracoval v roce 2010 Dick Marty. Podle ní někdejší povstalecká Kosovská osvobozenecká armáda (UÇK) praktikovala v Kosovu a Albánii obchod s lidskými orgány zajatých Srbů a kosovských Albánců, kteří nesouhlasili s praktikami UÇK. Williamson řekl, že UÇK unášela a vraždila ve velkém a systematickým způsobem.

Povstalecká armáda za kosovské války řídila zajatecké tábory na hranici s Albánií a do prodeje orgánů byli zapojeni údajně i její velitelé.

V otázce obchodování s lidskými orgány Williamson nikoho nejmenoval a nepotvrdil ani, že šlo o stovky obětí. "Přibližný počet je hrst, a to je míněno doslova deset," sdělil a ukázal obě ruce s nataženými prsty.

Speciální soud je nutnost

Jeho vyšetřování trvá dva a půl roku a Williamson řekl, že jeho skupina může potvrdit také zprávy ochránců lidských práv o tom, že lidé z UÇK pronásledovali Srby, Romy a příslušníky dalších menšin.

Vyšetřovatelé prý budou schopni sestavit obvinění některých vysokých představitelů UÇK za spáchání zločinů, k nimž patří vraždy, únosy lidí, kteří pak zmizeli, provozování zajateckých táborů a také sexuální násilí.

Na Williamsonovo oznámení reagovala organizace ochránců lidských práv z Amnesty International (AI). "Pro rodiny 400 kosovských Srbů, které pravděpodobně UÇK unesla a převezla do Albánie, kde byli asi zavražděni, je to krok směrem ke spravedlnosti," sdělil Sian Jones z AI.

Dodal, že "EU a kosovské úřady musejí co nejrychleji nechat zřídit speciální soud, protože průtahy zajistí pachatelům beztrestnost a odradí potenciální svědky".

Za kosovské války v letech 1998 až 1999 přišlo o život na 10 000 lidí. Ukončila ji až intervence NATO, která přinutila Srbsko skončit boj proti kosovským separatistům a stáhnout své vojáky z Kosova. Srbsko nezávislost své bývalé provincie neuznává.

 

Právě se děje

Další zprávy