V německém Blankenburgu vybuchl dům, policie našla munici z druhé světové války

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2019 19:10
Jeden člověk přišel o život a dalších jedenáct utrpělo zranění při pátečním výbuchu v obytném domě ve městě Blankenburg v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Jedna žena má těžké popáleniny. Policie v jednom z bytů našla větší počet láhví ze zkapalněným plynem a munici z dob druhé světové války. Byt si pronajímal 78letý muž, který pravděpodobně při explozi přišel o život.
Následky výbuchu v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko
Následky výbuchu v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko | Foto: Reuters

"Podle současných poznatků vybuchl zkapalněný plyn," cituje agentura DPA policii. Jak se to přesně stalo, se ale zatím neví. Záchranářům se na místě naskytl "obraz zkázy", řekl na tiskové konferenci starosta Blankenburgu Heiko Breithaupt. Tři hasiči se při zásahu přiotrávili kouřem.

Dva místní obyvatelé byli s popáleninami vrtulníkem přepraveni do speciální nemocnice v Halle. Kromě toho utrpěli vážná zranění tři lidé.

Policie na Twitteru zveřejnila snímek budovy s ohořelými okny, z nichž vychází dým. Na místě zasahují záchranáři, kteří evakuovali ostatní obyvatele paneláku.

Přilehlá oblast je uzavřená. Dům stojí na kraji města, nedaleko se nachází škola a školka. Asi stovka dětí ze školky byla rozvezena do dalších zařízení ve městě.

Dům musejí prohlédnout statici. "Panely v budově se posunuly," řekl zástupce hasičů Kai-Uwe Lohse.

Od rána bylo na místě 200 hasičů a zdravotníků. Při příjezdu hasičů leželi tři lidé zjevně v bezvědomí před domem, uvedl velitel zásahu dobrovolných hasičů Alexander Beck.

Objekt je neobyvatelný, lidé hledají nouzové přístřeší

Hmotné škody jsou obrovské, ale dosud nebyly vyčísleny, uvedla agentura DPA. Obyvatelé musí zatím hledat útočiště u známých nebo příbuzných. Pro jednu rodinu se podle starosty hledá nouzové ubytování. V blízké škole bylo navíc pro zasažené zřízeno krizové centrum. Podle starosty se pro lidi postižené explozí plánuje sbírka.

Zásah jednotek hasičů v německém Blankenburgu
Zásah jednotek hasičů v německém Blankenburgu | Foto: Reuters

Objekt bude zřejmě několik týdnů neobyvatelný. Důvodem jsou nezbytné práce na rozvodech dálkového topení, které musí být zkontrolovány a uvedeny do pořádku, uvedl jednatel bytového podniku Blankenburger Wohnungsgesellschaft Thomas Kempf. Odpojen je i přívod vody a elektřiny.

Někteří obyvatelé mohou do domu vstoupit bez omezení, jiní si pro nezbytné osobní věci mohou dojít v doprovodu policie a hasičů.

V Blankenburgu, který leží při severním úpatí pohoří Harz, žije asi 20 500 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy