V německém archivu našli Putinovu průkazku Stasi, deník zveřejnil i její fotku

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 11. 12. 2018 11:09
V archivu někdejší východoněmecké tajné policie Stasi našli identifikační průkaz této organizace na jméno nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina.
Vladimir Putin v Kremlu
Vladimir Putin v Kremlu | Foto: Reuters

Informoval o tom německý deník Bild, který snímek průkazky s Putinovou fotografií zveřejnil. Putin v Německé demokratické republice (NDR) v 80. letech působil jako agent sovětské tajné služby KGB.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov informaci nepopřel, napsala ruská agentura TASS. Pouze poznamenal, že v dobách Sovětského svazu KGB a Stasi spolupracovaly. "Takže zřejmě nelze vyloučit takovou výměnu dokumentů," dodal.

Průkazka Stasi byla vydána na jméno major Vladimir Putin a její platnost do konce roku 1989 byla potvrzena příslušnými validačními známkami. Na dokumentu je i Putinův podpis.

Bild uvedl, že doklad byl objeven v materiálech drážďanské pobočky Stasi označených jako Kádr a školení.

Šéf drážďanské pobočky úřadu pro dokumentaci činnosti Stasi (BStU) Konrad Felber deníku řekl, že z Putinova drážďanského působení nebylo známo, že průkazku Stasi měl. Doklad mu mimo jiné umožňoval volný vstup do úřadoven Stasi a zjednodušoval případné rekrutování agentů, neboť nemusel nikomu vysvětlovat, že pracuje pro KGB.

Právě získávání agentů bylo podle odborníků hlavním úkolem Putina v drážďanské odbočce KGB.

O Putinovi je z jeho německé mise známo, že v únoru 1988 dostal od šéfa Stasi Ericha Mielkeho bronzovou medaili Národní lidové armády. Podle tehdejšího výnosu bylo vyznamenání projevem uznání a ocenění Putinovy "služby v boji za mír, na obranu socialistické vlasti a proletářského internacionalismu v letech bratrské spolupráce mezi tajnou službou NDR a sovětskou bezpečností proti společnému nepříteli".

 

Právě se děje

Další zprávy