Vše se odehrálo v obci Coatepec Harinas za bílého dne, píše agentura Reuters. Oblast leží jihozápadně od metropole Mexico City a asi 64 kilometrů jižně od města Toluca.
"Je to útok proti celému mexickému státu. Odpovíme veškerou silou a pomocí zákona," reagoval ministr bezpečnosti tohoto regionu Rodrigo Martinez-Celis. Úřad generálního prokurátora uvedl, že konvoj projížděl oblastí, aby "bojoval proti zločineckým skupinám".
Ve státě México, který obíhá hlavní město a leží v centru celého Mexika, žije asi 15 milionů lidí. Organizovaný zločin i drogové kartely v něm mají poměrně velkou moc, připomíná britský server The Guardian. Dokument mexických zpravodajských služeb, který loni v září získal server Animal Politico, identifikoval jen v tomto centrálním státě 26 zločineckých organizací.
Největší jsou La Familia Michoacana a kartel Jalisco Nová generace. Bojují mezi sebou o klíčová území a často dochází k přestřelkám a násilí.
Právě oblast, kde někdo skupinu policistů postřílel, zřejmě ovládá kartel La Familia. Gang často vydírá místní a kontroluje cenu všeho zboží od tortill po stavební materiály. Po pachatelích teď pátrá mexická národní garda s pomocí armády. Zapojeny jsou do operace také vrtulníky. Kolik útočníků bylo při incidentu zraněno nebo zabito, není v tuto chvíli jasné.
Přes pět set policistů ročně
Kartelu La Familia, který je známý hlavně výrobou velkého množství metamfetaminu, velí Johnny Hurtado Olascoaga, alias El Pez (v překladu Ryba). Tento záhadný zločinec byl jedním z hlavních cílů předchozí mexické vlády. Právě on byl podle vyšetřovatelů zodpovědný za celou řadu únosů, které v roce 2014 naprosto zničily turismus v oblasti u Valle de Bravo ve státě México.
Úřady ho ale nikdy nedokázaly dopadnout. Podle některých místních novin je už dokonce mrtvý.
Útoky na policii v Mexiku nejsou výjimečné. Jen za loňský rok bylo zabito nejméně 534 policistů, uvádí protizločinecká nezisková organizace Causa en Comun. V některých částech země jsou pak gangy a kartely na místní policii přímo napojeny a vláda není schopna rostoucí násilí potlačit.
To dopadá na celou společnost. Loni bylo v zemi zavražděno více než 35 tisíc lidí a podobný počet obětí ukazují statistiky i za předchozí rok, připomíná server El País.
Prezident Andrés Manuel López Obrador ve své předvolební kampani sliboval, že se situaci pokusí uklidnit nenásilnou cestou a skončí s tzv. "válkou proti drogám", kterou vedli jeho předchůdci. Několikrát během své kampaně opakoval slogan "obejmutí, ne kulky". Zároveň zdůrazňoval, že součástí problému jsou i korupce a chudoba. Po svém zvolení ale začal prosazovat vznik národní gardy, tedy militarizované policie, která působí přímo pod velením armády.