V Africe po víc než sto letech vyfotili vzácného černého levharta, až mytickou šelmu

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 13. 2. 2019 8:16
V Africe se poprvé za více než 100 let podařilo zachytit extrémně vzácného černého levharta.
Černý levhart, ilustrační foto
Černý levhart, ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Snímek šelmy pořídil britský fotograf Will Burrard-Lucas, který se specializuje na záběry divokých zvířat, v keňské rezervaci Laikipia Wilderness Camp.

Fotograf se nejprve setkal s místními lidmi, kteří se mu svěřili, že černého levharta stopovali. Brit proto v divočině nastražil fotopast.

Po několika dnech bez úspěchu si prohlížel výsledné fotografie: "U jednoho snímku jsem se zastavil a nevěřícně zíral… Oči obklopené inkoustovou černí… Černý levhart!" popsal Burrard-Lucas na svém blogu. "Nemohl jsem tomu uvěřit, trvalo několik dní, než jsem vstřebal, že jsem dosáhl svého snu," dodal nadšeně.

Černou barvu levharta způsobuje takzvaný melanismus, což je opak albinismu, podotkl deník The Guardian.

Poslední důkaz, že černý levhart, až mytické zvíře, existuje, je snímek z roku 1909 z etiopské Addis Abeby, napsal Nicholas Pilfold ze zoologické zahrady v americkém San Diegu. Podle něj měl fotograf nejnovějších snímků šelmy obrovské štěstí.

"Melanismus se vyskytuje přibližně u 11 procent světových levhartů, ale většina z nich žije v jihovýchodní Asii," cituje Pilfolda americká stanice CNN. "Černí levharti jsou v Africe mimořádně vzácní," doplnil.

Levharti jsou na celém světě kriticky ohrožený druh. Populace těchto šelem klesá, i kvůli pytláctví, ztrátě přirozeného prostředí pro život nebo konfliktům s farmáři. Biologové ale nevědí, kolik přesně jich na planetě žije.

Video: Britský fotograf ukazuje, jak vyfotil vzácného černého levharta

Video:
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy