New York / Juba - Podle odhadů OSN trpí v Jižním Súdánu, zmítaném od poloviny prosince boji mezi vládními silami a odpůrci prezidenta, akutním nedostatkem potravin 3,7 milionu lidí.
Napsal to server BBC s odvoláním na koordinátora humanitární pomoci OSN v nejmladším státě světa Tobyho Lanzera.
K vyřešení této potravinové krize je podle něj potřeba 1,3 miliardy dolarů (26,5 miliardy Kč).
Kvůli konfliktu se jídlo nedostává asi třetině populace Jižního Súdánu. "V polovině prosince si nikdo nedokázal představit míru stavu nouze, kterému nyní čelíme. Děláme vše, co je v našich silách, abychom odvrátili katastrofu," uvedl koordinátor.
Podle něj si boje v Jižním Súdánu vyžádaly už tisíce mrtvých a své domovy muselo opustit přes 860 000 lidí. Asi 740 000 jich stále zůstává v zemi, ostatní utekli do sousedních států.
Lanzer se vyjádřil také k případům rabování v Jižním Súdánu.
Jeden z nich se podle něj odehrál ve městě Malakal, kde civilisté zaútočili na skladiště uchovávající potravinovou pomoc a "sami se obsloužili". "Většinu z těchto rabování mají na svědomí lidé, kteří tak zoufale potřebovali pomoc, že již nemohli čekat."
V Jižním Súdánu proti sobě bojují jednotky věrné prezidentovi Salvovi Kiirovi a sesazenému viceprezidentovi Rieku Macharovi. Jejich politický spor přerostl v kmenový konflikt, neboť za prezidentem stojí příslušníci jeho kmene Dinků, zatímco jeho protivníka podporují Nuerové.
Obě strany se v lednu dohodly na příměří, od té doby se ale několikrát obvinily z jeho porušování. Sporadické boje potvrzují i nezávislí pozorovatelé.