Bagdád - Reprezentace Iráku si sáhla na největší historický úspěch. Vyhrála fotbalové mistrovství Asie.
Se závěrečným hvizdem sudího vypukly prakticky po celém Iráku neplánované street party.
Zpravodaj Reuters Paul Tait z Bagdádu hlásí: "Je to neuvěřitelný výbuch radosti a pospolitosti. Největší za poslední roky. Exploze svobody v zemi tísněné sektářským násilím."
Gól zasáhl i politiky
Vítězný gól, který skóre v zápasu Irák - Saudská Arábie posunul na 1:0, tečoval i irácký parlament.
Hlavní sunnitský blok (Národní fronta shody) odvolal kvůli zápasu krizovou schůzku, na níž chtěli straníci odsouhlasit bojkot parlamentu.
Jeho poslanci už předem oznámili, že hráči budou odměněni, ať už zvítězí, nebo ne. "Ukázali jste nám, že triumfovat je možné, i když se vítězství zdá být nemožné. Kéž můžete vy i Irák žít svobodně a vítězně v zemi, kde pro vrahy není místo," vzkázal hráčům premiér země Núrí Málikí.
Dokonce i CNN, pro niž je Asijský pohár spíše okrajovou záležitostí, přerušila své zpravodajství a do programového schématu zařadila reportáž o nebývalém úspěchu irácké reprezentace.
A pak to vypuklo
Ještě na stadionu v indonéské Jakartě, kde se finále hrálo, označil irácký ministr sportu Jassim Mohammed Jaffar vítězství jako symbolický krok pro uzdravení země. "Strach byl zlomen," řekl.
- Přečtěte si více o zápasu: Senzace: Fotbalisté Iráku vyhráli mistrovství Asie
Policisté a vojáci, v ulicích hojně nastoupeni kvůli bezpečnosti, pálili z pušek i samopalů do vzduchu nebo do vod řeky Tigris jednu dávku za druhou. S hlavněmi do vzduchu pobíhali po městech i stovky fanoušků. Oficiální nařízení, že nikdo nesmí střílet, se nedodržovala.
Pár hodin po vypuknutí oslav už světové agentury informují, že divoká oslavná palba si vyžádala už nejméně sedm mrtvých. Nemocnice hlásí dalších zhruba 50 zraněných.
Kdo neměl zbraň, točil nad hlavou vlajkami či dresy jednotlivých hráčů reprezentace. "Všichni kupují týmová trička, fotografie kluků, irácké vlajky. Náš fotbal nám připomněl náš národ," citovala BBC prodavače suvenýrů Bákira Muhsína.
Paul Tait odhadoval, že v Bagdádu se odehrává největší pouliční oslava od okamžiku, kdy lidé vtrhli do ulic slavit pád diktátora - Saddáma Husajna. "Fanoušci pláčí. Tančí. Mávají. A objímají se," popsal zpravodaj Reuters.
Spontánní oslavy ovšem vypukly nejen v nábožensky promíchaném Bagdádu, ale i v šíitském Nadžáfu či kurdském Kirkúku. Tam všude se svorně fandilo reprezentaci, v níž bok po boku na hřišti hrají zástupci všech tří hlavních iráckých komunit: tedy sunnitů, šíitů i Kurdů.
Násilí: Dnes ne, doufají lidé
Zatím nejsou hlášeny žádné zprávy o masovém násilím.
Však také ve velkých městech vojsko zakázalo - až do pondělního rána - jízdu automobily. Nesmí se vyjet ani na kolech či vytlačit do ulic kárky. Na silnice nesmí nic, v čem by atenátníci mohli přepravovat munici. Úřady tak chtějí zabránit opakování krvavé lázně, kterou sektáři rozpoutali po středečním postupu mančaftu do finále.
Při útocích sebevražedných atentátníků zahynulo na padesát lidí. Na jejich památku dnes reprezentanti nastoupili s černou páskou na paži.
I tak už oběti na životech jsou.
Neznámí útočníci zabili nejméně sedm lidí a deset jich zranili ve vesnici Balád, asi osmdesát kilometrů severně od Bagdádu. Někteří zahynuli v domě, který se dostal pod minometnou palbu, další podle agentury EFE zahynuli při výbuchu vozu napěchovaného trhavinou.
Mluvčí armády, brigádní generál Kásim Musáví, informoval, že bezpečnostní složky zabily jednoho předpokládaného vzbouřence. Rovněž krátce po skončení zápasu zneškodnily bombu nastraženou v zaparkovaném autě v oblasti Saidíje severně od Bagdádu.