Jakarta - Tisíce lidí se během čtvrtku daly na útěk na indonéském ostrově Jáva, když ožila tamní sopka Mount Kelud a začala dštít popel, kamení a prach. Úřady podle agentury AP vyzvaly obyvatelstvo hustě osídlené oblasti k urychlenému přesunu do bezpečí. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti.
Vedoucí agentury, která v zemi bohaté na aktivní vulkány sleduje sopečnou činnost, Muhammad Hendrasto vyzval k evakuaci 200 tisíc obyvatel žijících v 36 vesnicích, které se nacházejí v pásmu do deseti kilometrů od kráteru sopky.
"Sopka právě chrlí lávu a leckde padá kamení a prach," sdělil Hendrasto. "Obáváme se, že to může ohrozit lidi, kteří se evakuují," dodal. Kamení a prach podle něj vyvrhla do ovzduší série mohutných výbuchů, jež vyvolaly mezi vesničany paniku.
Místní média uvedla, že erupce vymrštily z kráteru sopečný materiál až do výše deseti kilometrů.
Kelud, vysoký 1731 metrů, vyvrhl v roce 1990 síru a lávu, které usmrtily tři desítky lidí a stovky dalších zranily. V roce 1919 mohutná erupce tohoto vulkánu, která prý byla slyšet stovky kilometrů daleko, přinesla podle tehdejších zpráv smrt nejméně 5160 lidem.
Počátkem února se na jiném indonéském ostrově Sumatře probudil vulkán Mount Sinabung. Jeho soptění připravilo o život 16 lidí.
Indonésie má téměř 130 aktivních sopek, což je zřejmě nejvíc na světě.