V Gruzii se válčit nemuselo. OBSE o hrozbě věděla

Dominik Jandl
10. 11. 2008 12:01
Bývalý představitel organizace mluví o jejím selhání
Ruský voják střeží stanoviště poblíž přístavu Poti.
Ruský voják střeží stanoviště poblíž přístavu Poti. | Foto: Reuters

Tbilisi - K srpnovému rusko-gruzínskému konfliktu vůbec nemuselo dojít, nebo se přinejmenším nemusel rozrůst do takových rozměrů, jakých dosáhl.

Odpovědnost za to má nést Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jak alespoň tvrdí její bývalý vysoký představitel Ryan Grist.

Ten sdělil britské BBC, že o zvýšené aktivitě gruzínských ozbrojených sil u hranic separatistického regionu Jižní Osetie informoval dlouho před započetím konfliktu.

Podle Grista pak bylo "absolutním selháním" OBSE, že se varovná hlášení nedostala přes organizaci k příslušným zahraničním diplomatům a vládním představitelům.

Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie
Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie | Foto: Aktuálně.cz

Nařčení ze selhání okamžitě odmítl šéf OBSE Alexander Stubb, podle něhož organizace varování k představitelům vlád doručila a mechanismy uvnitř organizace fungovaly skvěle.

"Bylo jasné, že se blíží bouře"

Podle Grista je nevyslyšení jeho varování o to horší, že OBSE působí v zemi dlouhodobě a její pracovníci díky tomu mají cit, aby poznali, že v zemi něco "klokotá pod pokličkou".

"Byly jsme jedinou institucí, která byla schopna vycítit, že se v zemi něco děje. Oči z vyšších diplomatických úrovní na to však již nedohlédly. Nám přitom bylo jasné, že se blíží bouře," řekl Grist.

"Ruské federaci to poskytne záminku pro posílení jejich sil v oblasti," zněla údajně jeho slova, která se po invazi potvrdila.

 

Právě se děje

Další zprávy