Palestinské úřady v Gaze, ovládané teroristickým hnutím Hamás, že od října zemřelo v Pásmu Gazy nejméně 40 tisíc 334 Palestinců, z toho sedm desítek za posledních 48 hodin.
Kvůli válce Izraele v Pásmu Gazy, kterou začal Hamás teroristickým útokem na Izrael loni 7. října, bylo také podle úřadů v Gaze nejméně 93 tisíc 356 Palestinců zraněno. Tyto údaje nerozlišují mezi civilisty a ozbrojenci Hamásu a nelze je nezávisle ověřit. Podle expertů OSN ale více méně odpovídají skutečnosti, přičemž většina obětí jsou civilisté.
Izraelská armáda v reakci na útok Hamásu, při němž 7. října palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí, většinou rovněž civilistů, zahájila týž den masivní bombardování a posléze pozemní operaci. Během ní nejprve vyzývala Palestince k evakuacím na jih, kam se do oblasti Rafáhu u egyptských hranic přesunula většina z asi 2,3 milionu obyvatel tohoto malého pobřežního pásma. V květnu, když Izraelci navzdory výzvám mezinárodního společenství zahájili rozsáhlou operaci i tam, začala armáda posílat Palestince severozápadně k pobřeží do takzvané humanitární zóny, i tam ale dopadají její rakety.
Jen za poslední měsíc vydala izraelská armáda 13 evakuačních pokynů, jimiž oblast "humanitární zóny" značně zmenšila. Humanitární zóna má nyní rozlohu asi 42 kilometrů čtverečních, což je asi 11 procent celkového území Pásma Gazy, a přebývá v ní na 1,9 milionu lidí.
Podmínky v "humanitární zóně" v Pásmu Gazy jsou dlouhodobě katastrofální, lidé přebývají ve stanech, nemají dost pitné vody ani jídla a šíří se tam infekční nemoci. Některá média s odvoláním na humanitární pracovníky už měsíce popisují, že se tam hromadí odpadky a místo toalety lidé používají vykopané díry v zemi.
"Mnoho lidí se přemisťovalo už více než desetkrát. Jsou vyčerpaní a zlomení," řekl agentuře AP Jorgos Petropulos z Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).