V Česku se u gripenů uplácelo, vědí v USA. Trest nebude

Zahraničí Zahraničí
7. 2. 2010 14:10
Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že má důkazy o korupci v kauze českých gripenů
Foto: Ondřej Besperát

Londýn - Vlnu kritiky a rozčarování přinesla definitivní tečka za dlouholetým vyšetřováním údajného korupčního jednání největší britské zbrojovky BAE Systems. Firma čelila podezření, že rozsáhle uplácela při zbrojních zakázkách po celém světě - v Saúdské Arábii, Tanzánii, Maďarsku, Rakousku a také Česku.

V pátek se pak BAE rozhodla přistoupit na vyrovnání s americkým ministerstvem spravedlnosti a britskou protikorupční službou. Nepřipouští však korupci, ale "záměrné poskytování zkreslených informací" Američanům a porušení pravidel při vyúčtování dodávek do Tanzánie. Celková suma, již BAE zaplatí, dosáhne v přepočtu 450 milionů dolarů (přes 8,5 miliardy korun).

"Jsem znepokojen tím, že podezření z korumpování v několika zemích nevede k plnohodnotnému soudnímu přelíčení," cituje server BBC britského poslance Normana Lamba."Nakonec je nám ještě řečeno, že jde v podstatě o správní poplatky, nikoliv o pokutu za uplácení," dodává Lamb.

Ten již také vyzval k obnovení vyšetřování.

Díky dohodě se totiž zbavila BAE hrozby, že britská protikorupční služba bude pokračovat v šetření dalších podezřelých aktivit. Nad rámec dohody pak dokonce Britové stáhli obvinění proti Alfonsu Mensdroffu-Pouillymu, který měl ve jménu BAE uplácet mimo jiné i v Česku při zvažovaném nákupu a následném pronájmu stíhaček gripen pro českou armádu.

Ochota firmy dohodnout se ostatně přišla až ve chvíli, kdy britské úřady rakouského lobbistu zatkly a hodlaly jej postavit před soud.

Součástí dohody s americkými úřady je, že se BAE přizná k nekalým praktikám obsaženým v žalobě, již Američané na firmu připravili. Podle této žaloby BAE Systems zaplatila nejmenovanému prostředníkovi až 19 milionů liber (nyní 570 milionů korun) na zajištění dodávek letounů Jas-39 Gripen do České republiky a Maďarska.

Údajnými úplatky při pronájmu gripenů se dvakrát zabývala protikorupční policie také v České republice, ale nebylo vzneseno žádné obvinění.

Definitivní tečku za dlouhou aférou tak zřejmě přinese příští týden, kdy se česká poslanecká sněmovna na své mimořádné schůzi bude údajnou korupcí v případě gripenů zabývat.

 

Právě se děje

Další zprávy