V Černém moři havaroval tanker. Vodu zamořil mazut

eli, Red Zah
12. 11. 2007 12:00
Do moře vytekly stovky tun mazutu

Krasnodar/Moskva - Ekologická katastrofa hrozí v Kerčském průlivu, který spojuje Azovské a Černé moře. O víkendu se tu rozlomil napůl ruský tanker.

Do vody z něj vyteklo minimálně 2000 tun mazutu. Uvedla to ruská média.

Nedaleko se potopily ještě čtyři další lodě, z nichž jedna vezla 3.500 tun síry.

Třináct členů posádky tankeru se podařilo zachránit, nejméně pět lidí z jiného plavidla se ale stále pohřešuje.

Za havárie může počasí - tou dobou zuřila na moři silná bouře. Na pětimetrové vlny a vítr o rychlosti 108 kilometrů v hodině nebyly lodě sovětského typu stavěné.

Rusové začali okamžitě záchranné práce

"Tanker Volga-Neft vezl na palubě 4000 tun mazutu. Rozlomil se na dvě poloviny během bouře na cestě do přístavu Kavkaz," uvedl mluvčí ministerstva dopravy.

Na místě neštěstí zasahovaly remorkéry, které vyslaly Ukrajina a Rusko. Připraveny byly i záchranné vrtulníky, nad mořem ale včera zuřila bouře.

"Jakmile se bouře utiší, jsme připraveni vyslat do záchranné akce i vrtulníky," uvedl mluvčí ruského ministerstva pro mimořádné situace.

Znečištěné pobřeží Černého moře.
Znečištěné pobřeží Černého moře. | Foto: Reuters

Je to ekologická katastrofa

Ruská námořní dopravní agentura otevřela krizové centrum pro koordinaci záchranných prací.

"Následky této katastrofy se budou řešit několik let," prohlásl náměstek šéfa ruského ekologického inspekčního úřadu Rosprirodnadzor Oleg Mitvol.

Na rozdíl od ropy totiž mazut klesá ke dnu, a proto je obtížnější moře vyčistit.

Silná bouře zatím oddaluje likvidaci ekologické katastrofy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy