Čínský virus je jako SARS. V sobotu se dají do pohybu miliony lidí, hrozí pandemie

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
22. 1. 2020 6:25
V desetimilionovém čínském městě Wu-Chan se 12. prosince poprvé objevil nový virus. Identifikovat se ho podařilo až po novém roce. Od té doby se jím nakazilo téměř 440 lidí, devět z nich zemřelo. Nový druh koronaviru způsobující dýchací onemocnění zatím lékaři neumí léčit a odborníci se obávají, že se rozšíří do světa dřív, než se to naučí.
Nový koronavir se rychle šíří a začíná strašit svět. V Číně měří teplotu i pasažérům v letadle. | Video: Reuters, Asociated Press
Lékaři v nemocnici v čínském městě Wu-Chan přivážejí pacienta nového pacienta. | Foto: Reuters
Nový druh koronaviru způsobující zápal plic se šíří vzduchem. Úřady doporučují nosit masky. Lidé je vykupují z obchodů i v Pekingu, kde se virus také objevil. | Foto: Reuters
Nový druh koronaviru způsobující zápal plic se šíří vzduchem. Úřady doporučují nosit masky. Lidé je vykupují z obchodů i v Pekingu, kde se virus také objevil. | Foto: Reuters

Počty nakažených novým typem viru označovaným jako 2019-nCoV každým dnem rostou o několik desítek. Začátkem týdne se potvrdila ta nejhorší obava: virus se šíří i mezi lidmi. Důkazem je patnáct nakažených čínských zdravotníků. Odborníci předpokládají, že v takovém případě může být ve skutečnosti v tuto chvíli nakaženo už více než 1700 lidí.

To nejhorší má ale teprve přijít. Na sobotu připadá čínský Nový rok, hlavní svátek pro Číňany a jeden z nejdůležitějších svátků v celé jihovýchodní Asii, při kterém se miliony lidí dají do pohybu. Cesty za rodinami a příbuznými každý rok ochromí čínskou dopravu. Loni vycestovalo z Číny do zahraničí najednou sedm milionů lidí. 

Nový druh viru se může rozšířit a způsobit pandemii, jako před patnácti lety SARS. Nejde o náhodnou podobu. Koronavirus 2019-nCoV a SARS patří do stejné rodiny virů.

Nákaza se šíří už teď. Během víkendu se objevila v Pekingu, Šanghaji a v provincii Kuang-tung, tedy stovky kilometrů od zdroje ve městě Wu-Chan na středozápadě země. Virus také překonal hranice Číny a dokonce i kontinentu. Objevil se v Thajsku, Jižní Koreji a Japonsku - všichni nakažení předtím navštívili čínské město Wu-Chan. Ve středu se objevil v Hongkongu a v Macau. Přítomnost viru už se v jednom případě potvrdila také v USA. Koronavirus byl diagnostikován u cestujícího z Číny v Seattlu.

Kvůli málo prozkoumanému koronaviru ve středu také mimořádně zasedne Světová zdravotnická organizace (WHO). Krizový výbor má rozhodnout, zda je nutné vyhlásit celosvětový stav zdravotní nouze.

Divoké cibetky na trhu

Stopy k první nákaze vedou do už zmíněného Wu-Chanu, nejlidnatějšího města střední Číny. Konkrétně na rybí trh, kde se v prosinci nakazil takzvaný pacient nula zřejmě od zatím neznámého divokého zvířete. Odborníci přišli na to, že 2019-nCoV, stejně jako SARS, pochází původně ze zvířecí říše.

Na trhu ve Wu-Chanu se patrně neprodávaly jen ryby a maso z hospodářských zvířat, ale i živá divoká zvířata. Na záběrech pořízených na trhu, které se objevily na sociálních sítích, jsou vidět klece, ve kterých se tísní mývalové, hadi, dikobrazi, a dokonce i drobní kopytníci. Videa neprošla čínskou cenzurou a z internetu brzy zmizela. Později je ale zveřejnila i americká stanice CNN.

"Celé to začalo zvířecím virem, který se začal šířit mezi lidmi," potvrzuje virolog Leo Poon z hongkongské univerzity, kde se virus podařilo poprvé identifikovat. "O těch zvířatech nic nevíme. Nevíme, v jakém jsou zdravotním stavu nebo jaké viry mohou přenášet."

Čínské úřady celý trh už 1. ledna uzavřely. Výskyt živých divokých zvířat ale nevyšetřují. Přitom od té doby, co se v zemi rozšířil SARS, je zakázaný minimálně prodej cibetek. Tyto malé šelmy, které Číňané v některých oblastech Číny oceňují jako pochoutku, jsou považované za zdroj tehdejší epidemie.

Lék neexistuje

Podle zjištění CNN se ale na trhu ve městě Wu-Chan před jeho zavřením cibetky v klecích prodávaly. Reportéři přímo mluvili s jedním z prodejců, který přiznal, že prodává cibetky odchycené v divočině.

Nový druh koronaviru je nebezpečný hlavně tím, že na něj zatím neexistuje žádný lék, léčit se dají pouze příznaky.

Nákaza se zprvu projevuje obyčejnými dýchacími problémy, kašlem, rýmou, bolestí v krku a případně i horečkou. Tyto potíže mohou po několika dnech odeznít. U lidí s oslabenou imunitou, například u starších lidí nebo naopak dětí, může ale způsobit i vážné plicní onemocnění jako zápal plic, bronchitida, nebo dokonce selhání ledvin. Virus nereaguje na antibiotika a může být smrtelný.

Nebezpečné koronaviry

SARS (syndrom náhlého selhání dýchání) se mezi lety 2002 a 2003 rozšířil z Číny do 37 zemí. Nakazilo se jím 8000 lidí a 774 z nich zemřelo. Původním zdrojem infekce byly zřejmě cibetky.

MERS se poprvé objevil na Blízkém východě v roce 2012. Šířil se pomaleji, ale je smrtelnější, způsobuje vážnější onemocnění plic a ledvin. Původním zdrojem infekce byli velbloudi. Zemřelo přes 440 lidí ze zhruba 1200 nakažených.

Koronaviry se šíří vzduchem, ze zvířete na člověka i mezi lidmi. Nebezpečný je blízký kontakt s nakaženou osobou. Nakazit se člověk může i jen tím, že sáhne na předmět, kterého se předtím dotkl někdo nemocný, a pak se dotkne například úst nebo si promne oči.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy