Čínský virus je jako SARS. V sobotu se dají do pohybu miliony lidí, hrozí pandemie

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
22. 1. 2020 6:25
V desetimilionovém čínském městě Wu-Chan se 12. prosince poprvé objevil nový virus. Identifikovat se ho podařilo až po novém roce. Od té doby se jím nakazilo téměř 440 lidí, devět z nich zemřelo. Nový druh koronaviru způsobující dýchací onemocnění zatím lékaři neumí léčit a odborníci se obávají, že se rozšíří do světa dřív, než se to naučí.
Nový koronavir se rychle šíří a začíná strašit svět. V Číně měří teplotu i pasažérům v letadle. | Video: Reuters, Asociated Press
Lékaři v nemocnici v čínském městě Wu-Chan přivážejí pacienta nového pacienta. | Foto: Reuters
Nový druh koronaviru způsobující zápal plic se šíří vzduchem. Úřady doporučují nosit masky. Lidé je vykupují z obchodů i v Pekingu, kde se virus také objevil. | Foto: Reuters
Nový druh koronaviru způsobující zápal plic se šíří vzduchem. Úřady doporučují nosit masky. Lidé je vykupují z obchodů i v Pekingu, kde se virus také objevil. | Foto: Reuters

Počty nakažených novým typem viru označovaným jako 2019-nCoV každým dnem rostou o několik desítek. Začátkem týdne se potvrdila ta nejhorší obava: virus se šíří i mezi lidmi. Důkazem je patnáct nakažených čínských zdravotníků. Odborníci předpokládají, že v takovém případě může být ve skutečnosti v tuto chvíli nakaženo už více než 1700 lidí.

To nejhorší má ale teprve přijít. Na sobotu připadá čínský Nový rok, hlavní svátek pro Číňany a jeden z nejdůležitějších svátků v celé jihovýchodní Asii, při kterém se miliony lidí dají do pohybu. Cesty za rodinami a příbuznými každý rok ochromí čínskou dopravu. Loni vycestovalo z Číny do zahraničí najednou sedm milionů lidí. 

Nový druh viru se může rozšířit a způsobit pandemii, jako před patnácti lety SARS. Nejde o náhodnou podobu. Koronavirus 2019-nCoV a SARS patří do stejné rodiny virů.

Nákaza se šíří už teď. Během víkendu se objevila v Pekingu, Šanghaji a v provincii Kuang-tung, tedy stovky kilometrů od zdroje ve městě Wu-Chan na středozápadě země. Virus také překonal hranice Číny a dokonce i kontinentu. Objevil se v Thajsku, Jižní Koreji a Japonsku - všichni nakažení předtím navštívili čínské město Wu-Chan. Ve středu se objevil v Hongkongu a v Macau. Přítomnost viru už se v jednom případě potvrdila také v USA. Koronavirus byl diagnostikován u cestujícího z Číny v Seattlu.

Kvůli málo prozkoumanému koronaviru ve středu také mimořádně zasedne Světová zdravotnická organizace (WHO). Krizový výbor má rozhodnout, zda je nutné vyhlásit celosvětový stav zdravotní nouze.

Divoké cibetky na trhu

Stopy k první nákaze vedou do už zmíněného Wu-Chanu, nejlidnatějšího města střední Číny. Konkrétně na rybí trh, kde se v prosinci nakazil takzvaný pacient nula zřejmě od zatím neznámého divokého zvířete. Odborníci přišli na to, že 2019-nCoV, stejně jako SARS, pochází původně ze zvířecí říše.

Na trhu ve Wu-Chanu se patrně neprodávaly jen ryby a maso z hospodářských zvířat, ale i živá divoká zvířata. Na záběrech pořízených na trhu, které se objevily na sociálních sítích, jsou vidět klece, ve kterých se tísní mývalové, hadi, dikobrazi, a dokonce i drobní kopytníci. Videa neprošla čínskou cenzurou a z internetu brzy zmizela. Později je ale zveřejnila i americká stanice CNN.

"Celé to začalo zvířecím virem, který se začal šířit mezi lidmi," potvrzuje virolog Leo Poon z hongkongské univerzity, kde se virus podařilo poprvé identifikovat. "O těch zvířatech nic nevíme. Nevíme, v jakém jsou zdravotním stavu nebo jaké viry mohou přenášet."

Čínské úřady celý trh už 1. ledna uzavřely. Výskyt živých divokých zvířat ale nevyšetřují. Přitom od té doby, co se v zemi rozšířil SARS, je zakázaný minimálně prodej cibetek. Tyto malé šelmy, které Číňané v některých oblastech Číny oceňují jako pochoutku, jsou považované za zdroj tehdejší epidemie.

Lék neexistuje

Podle zjištění CNN se ale na trhu ve městě Wu-Chan před jeho zavřením cibetky v klecích prodávaly. Reportéři přímo mluvili s jedním z prodejců, který přiznal, že prodává cibetky odchycené v divočině.

Nový druh koronaviru je nebezpečný hlavně tím, že na něj zatím neexistuje žádný lék, léčit se dají pouze příznaky.

Nákaza se zprvu projevuje obyčejnými dýchacími problémy, kašlem, rýmou, bolestí v krku a případně i horečkou. Tyto potíže mohou po několika dnech odeznít. U lidí s oslabenou imunitou, například u starších lidí nebo naopak dětí, může ale způsobit i vážné plicní onemocnění jako zápal plic, bronchitida, nebo dokonce selhání ledvin. Virus nereaguje na antibiotika a může být smrtelný.

Nebezpečné koronaviry

SARS (syndrom náhlého selhání dýchání) se mezi lety 2002 a 2003 rozšířil z Číny do 37 zemí. Nakazilo se jím 8000 lidí a 774 z nich zemřelo. Původním zdrojem infekce byly zřejmě cibetky.

MERS se poprvé objevil na Blízkém východě v roce 2012. Šířil se pomaleji, ale je smrtelnější, způsobuje vážnější onemocnění plic a ledvin. Původním zdrojem infekce byli velbloudi. Zemřelo přes 440 lidí ze zhruba 1200 nakažených.

Koronaviry se šíří vzduchem, ze zvířete na člověka i mezi lidmi. Nebezpečný je blízký kontakt s nakaženou osobou. Nakazit se člověk může i jen tím, že sáhne na předmět, kterého se předtím dotkl někdo nemocný, a pak se dotkne například úst nebo si promne oči.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy