Čínský virus je jako SARS. V sobotu se dají do pohybu miliony lidí, hrozí pandemie

V desetimilionovém čínském městě Wu-Chan se 12. prosince poprvé objevil nový virus. Identifikovat se ho podařilo až po novém roce. Od té doby se jím nakazilo téměř 440 lidí, devět z nich zemřelo. Nový druh koronaviru způsobující dýchací onemocnění zatím lékaři neumí léčit a odborníci se obávají, že se rozšíří do světa dřív, než se to naučí.
Nový koronavir se rychle šíří a začíná strašit svět. V Číně měří teplotu i pasažérům v letadle. | Video: Reuters, Asociated Press
Lékaři v nemocnici v čínském městě Wu-Chan přivážejí pacienta nového pacienta. | Foto: Reuters
Nový druh koronaviru způsobující zápal plic se šíří vzduchem. Úřady doporučují nosit masky. Lidé je vykupují z obchodů i v Pekingu, kde se virus také objevil. | Foto: Reuters
Nový druh koronaviru způsobující zápal plic se šíří vzduchem. Úřady doporučují nosit masky. Lidé je vykupují z obchodů i v Pekingu, kde se virus také objevil. | Foto: Reuters

Počty nakažených novým typem viru označovaným jako 2019-nCoV každým dnem rostou o několik desítek. Začátkem týdne se potvrdila ta nejhorší obava: virus se šíří i mezi lidmi. Důkazem je patnáct nakažených čínských zdravotníků. Odborníci předpokládají, že v takovém případě může být ve skutečnosti v tuto chvíli nakaženo už více než 1700 lidí.

To nejhorší má ale teprve přijít. Na sobotu připadá čínský Nový rok, hlavní svátek pro Číňany a jeden z nejdůležitějších svátků v celé jihovýchodní Asii, při kterém se miliony lidí dají do pohybu. Cesty za rodinami a příbuznými každý rok ochromí čínskou dopravu. Loni vycestovalo z Číny do zahraničí najednou sedm milionů lidí. 

Nový druh viru se může rozšířit a způsobit pandemii, jako před patnácti lety SARS. Nejde o náhodnou podobu. Koronavirus 2019-nCoV a SARS patří do stejné rodiny virů.

Nákaza se šíří už teď. Během víkendu se objevila v Pekingu, Šanghaji a v provincii Kuang-tung, tedy stovky kilometrů od zdroje ve městě Wu-Chan na středozápadě země. Virus také překonal hranice Číny a dokonce i kontinentu. Objevil se v Thajsku, Jižní Koreji a Japonsku - všichni nakažení předtím navštívili čínské město Wu-Chan. Ve středu se objevil v Hongkongu a v Macau. Přítomnost viru už se v jednom případě potvrdila také v USA. Koronavirus byl diagnostikován u cestujícího z Číny v Seattlu.

Kvůli málo prozkoumanému koronaviru ve středu také mimořádně zasedne Světová zdravotnická organizace (WHO). Krizový výbor má rozhodnout, zda je nutné vyhlásit celosvětový stav zdravotní nouze.

Divoké cibetky na trhu

Stopy k první nákaze vedou do už zmíněného Wu-Chanu, nejlidnatějšího města střední Číny. Konkrétně na rybí trh, kde se v prosinci nakazil takzvaný pacient nula zřejmě od zatím neznámého divokého zvířete. Odborníci přišli na to, že 2019-nCoV, stejně jako SARS, pochází původně ze zvířecí říše.

Na trhu ve Wu-Chanu se patrně neprodávaly jen ryby a maso z hospodářských zvířat, ale i živá divoká zvířata. Na záběrech pořízených na trhu, které se objevily na sociálních sítích, jsou vidět klece, ve kterých se tísní mývalové, hadi, dikobrazi, a dokonce i drobní kopytníci. Videa neprošla čínskou cenzurou a z internetu brzy zmizela. Později je ale zveřejnila i americká stanice CNN.

"Celé to začalo zvířecím virem, který se začal šířit mezi lidmi," potvrzuje virolog Leo Poon z hongkongské univerzity, kde se virus podařilo poprvé identifikovat. "O těch zvířatech nic nevíme. Nevíme, v jakém jsou zdravotním stavu nebo jaké viry mohou přenášet."

Čínské úřady celý trh už 1. ledna uzavřely. Výskyt živých divokých zvířat ale nevyšetřují. Přitom od té doby, co se v zemi rozšířil SARS, je zakázaný minimálně prodej cibetek. Tyto malé šelmy, které Číňané v některých oblastech Číny oceňují jako pochoutku, jsou považované za zdroj tehdejší epidemie.

Lék neexistuje

Podle zjištění CNN se ale na trhu ve městě Wu-Chan před jeho zavřením cibetky v klecích prodávaly. Reportéři přímo mluvili s jedním z prodejců, který přiznal, že prodává cibetky odchycené v divočině.

Nový druh koronaviru je nebezpečný hlavně tím, že na něj zatím neexistuje žádný lék, léčit se dají pouze příznaky.

Nákaza se zprvu projevuje obyčejnými dýchacími problémy, kašlem, rýmou, bolestí v krku a případně i horečkou. Tyto potíže mohou po několika dnech odeznít. U lidí s oslabenou imunitou, například u starších lidí nebo naopak dětí, může ale způsobit i vážné plicní onemocnění jako zápal plic, bronchitida, nebo dokonce selhání ledvin. Virus nereaguje na antibiotika a může být smrtelný.

Nebezpečné koronaviry

SARS (syndrom náhlého selhání dýchání) se mezi lety 2002 a 2003 rozšířil z Číny do 37 zemí. Nakazilo se jím 8000 lidí a 774 z nich zemřelo. Původním zdrojem infekce byly zřejmě cibetky.

MERS se poprvé objevil na Blízkém východě v roce 2012. Šířil se pomaleji, ale je smrtelnější, způsobuje vážnější onemocnění plic a ledvin. Původním zdrojem infekce byli velbloudi. Zemřelo přes 440 lidí ze zhruba 1200 nakažených.

Koronaviry se šíří vzduchem, ze zvířete na člověka i mezi lidmi. Nebezpečný je blízký kontakt s nakaženou osobou. Nakazit se člověk může i jen tím, že sáhne na předmět, kterého se předtím dotkl někdo nemocný, a pak se dotkne například úst nebo si promne oči.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy