V Bruselu začal summit EU. Politici řeší nezaměstnanost

ČTK ČTK
14. 3. 2013 19:40
Sedmadvacítka se chce zaměřit také na posilování konkurenceschopnosti
Foto: Reuters

Brusel - V Bruselu ve čtvrtek začal summit Evropské unie, který by se měl věnovat posilování konkurenceschopnosti a snižování nezaměstnanosti. Českou republiku zastupuje premiér Petr Nečas.

Před "jarním" summitem, který je tradičně věnován ekonomice a sociálním záležitostem, se v Bruselu spekulovalo o tom, do jaké míry se bude debatovat o rovnováze mezi rozpočtovými škrty a podporou růstu. Schůzka by měla také nastínit hlavní ekonomické priority unie pro zbytek roku.

Zahájení summitu předcházela demonstrace asi 10 000 odborářů, kteří požadovali po evropských představitelích změnu politiky rozpočtových škrtů. Naléhavost sociálních problémů situace uznali i předseda Evropské komise José Manuel Barroso a unijní prezident Herman Van Rompuy, který však vyzval k trpělivosti, aby se úsporná opatření mohla projevit.

Unijní prezident na úvod summitu prohlásil, že po třech letech snahy překonat krizi se podařilo dosáhnout relativní stability, ta se ale zatím ještě nepromítla do silnějšího hospodářského růstu a vytváření pracovních míst.

Do budoucna je podle něj třeba obnovit a udržet finanční stabilitu, zajistit zdravé veřejné finance, bojovat proti nezaměstnanosti a usilovat o dlouhodobý ekonomický růst.

"Potřebujeme dosáhnout všech čtyř cílů najednou. Otázkou je najít mezi nimi rovnováhu," řekl Van Rompuy. "Nepřekonáme dluhovou krizi dalším zadlužováním. Nevytvoříme pracovní místa, pokud firmy nebudou mít přístup k úvěrům," doplnil.

"Budeme mluvit o obecných podmínkách týkajících se rozpočtů, růstu a nezaměstnanosti. Očekává se, že důraz bude na nezaměstnanost mládeže," řekla před jednáním německá kancléřka Angela Merkelová.

Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker řekl, že nemůže vyloučit riziko sociální revoluce, a připustil, že perspektivy růstu se nezlepšují. Zdůraznil, že je pro pokračování rozpočtové konsolidace, která by růstu nebránila.

26 milionů Evropanů bez práce

Nikdo nemůže být spokojen se situací, kdy je bez práce 26 milionů Evropanů, prohlásil irský premiér Enda Kenny, jehož země nyní unii předsedá.

Před schůzkou dali francouzští představitelé najevo, že prezident François Hollande bude trvat na tom, aby summit ukázal, že Evropská unie neznamená jen utahování opasků a uniformně rigidní rozpočtovou politiku. Hollande tento týden uvedl, že Francie letos podstatně překročí tříprocentní hranici rozpočtového deficitu.

Před jednáním v Bruselu francouzský prezident zdůraznil, že pro zajištění růstu je zapotřebí větší flexibility. "Příliš rigidní přístup znamená příliš velkou nezaměstnanost," řekl. Současně ale připustil, že "byly učiněny závazky a existuje trajektorie, kterou je třeba respektovat". "Vedle rozpočtových závazků je nyní jedinou prioritou růst," řekl.

Také italský premiér Mario Monti v Bruselu řekl, že požádá své partnery, aby Itálii poskytli větší rozpočtovou flexibilitu, aby mohla podpořit svou stagnující ekonomiku.

Naopak Německo ve středu navrhlo rozpočet pro příští rok, který předpokládá vyrovnání rozpočtu už v roce 2015. Podle Financial Times bylo oznámení o týden uspíšeno, aby vyslalo před summitem signál Evropě. Po summitu celé sedmadvacítky bude pozdě večer následovat vrcholná schůzka eurozóny.

Nečas: my se snažili vždycky

Nečas v Bruselu ve čtvrtek prohlásil, že Česká republika usilovala o snižování strukturálního rozpočtového deficitu ještě před tím, než o tom začal summit jednat. Podle něho vláda ovšem snižování rozpočtových deficitů již přibrzdila, aby nebránila růstu.

Na začátku volebního období měla jeho vláda podle něj ambici dostat deficit na 1,6 procenta HDP. "Ale zůstaneme pod těmi třemi procenty, právě proto, aby nebyl dušen ekonomický růst," dodal premiér.

Dodal, že není adekvátní mluvit v souvislosti s ekonomickými problémy Evropy o riziku sociální exploze a Junckerova slova označil za "zbytečně expresivní".

"Samozřejmě jsou země, kde je sociální situace velmi napjatá," řekl a připomněl, že ČR má "má šestou nejnižší nezaměstnanost z celé EU". "Jsou země, kde nezaměstnanost mladých dosahuje 50 procent. Takže ten problém je samozřejmě velmi závažný, ale používat takto expresivní výrazy není adekvátní situaci," uvedl Nečas.

Dodal, že i v případě nezaměstnanosti mládeže je na tom ČR solidně. "Máme devátou nejnižší nezaměstnanost lidí do 25 let, jsme něco nad 20 procenty," uvedl.

V ČR se bude tato pomoc týkat jen některých regionů, podle Nečase zřejmě Ústeckého kraje.

 

Právě se děje

Další zprávy